Władysław Fejkiel - nr obozowy 5647.
Z dostępnych informacji wiadomo, że przybył do KL Auschwitz 8 października 1940 r., w 1945 r. przeniesiony do KL Mauthausen, wyzwolony. Początkowo pracował w różnych komandach. Z powodu zupełnego wyczerpania dostał się jako muzułman do szpitala więziennego, gdzie został uratowany przez kolegów. Z zawodu lekarz, pracował w obozowym szpitalu w obozie macierzystym, początkowo jako sanitariusz, później jako lekarz oraz starszy obozu szpitalnego. Cieszył się uznaniem wśród więźniów - pomocny, życzliwy dla chorych, tryskający humorem, nie tolerował złodziejstwa (wg opinii Stanisława Głowy - "Mrok i mgła nad Auschwitz"). Autor książki "Więźniarski szpital w KL Auschwitz".
"Chory w szpitalu obozowym głodował. Sam przed przybyciem do obozu ważyłem 75 kg, w trzy miesiące wskutek bicia i znęcania się spadłem do 41 kg razem z opuchlizną. Chory otrzymywał normalne jedzenie obozowe bez dodatku dla pracujących. Proszę sobie wyobrazić chorego po operacji wyrostka robaczkowego, który musiał jeść kapustę, zupę grochową albo brukiew. Chory taki po prostu głodował, nie można było dopuścić do popękania pola operacyjnego. Poza tym chory nie był okryty, bo nie było bielizny. Były takie okresy (aż do przywiezienia Żydów do obozu, bo później wykradaliśmy rzeczy po prostu), że na jednym łóżku leżało do pięciu chorych nago. Siennik to była właściwie gnojówka zbryzgany ropą, wydzielinami. Ludzie byli wiązani na noc na łóżku w fantastycznych pozycjach, by nie spadli. Wszelkie robactwo wszy, pluskwy, pchły, świerzb męczyło chorych bez przerwy. Środków leczniczych nam nie dawano. To, co otrzymywaliśmy, to była namiastka."
"W tym samym czasie wybrano ze szpitala około 15 Polaków, zaprowadzono ich na salę operacyjną bloku 21 i tam próbowano na nich zastrzyki dożylne z benzyny, wody utlenionej, evipanu i fenolu. Najlepszym środkiem okazał się fenol i przy nim już pozostali. Bo po wodzie utlenionej chorzy często wstawali, a evipan był za drogi. Fenol był skuteczny i szybki."
/ IPN - wybrane fragmenty zeznania w sprawie karnej członków byłej załogi SS obozu koncentracyjnego Oświęcim-Brzezinka /
Dziś 79 rocznica wyzwolenia Auschwitz
Podziękujmy w myślach byłym więźniom, którzy zdecydowali się dać świadectwo prawdzie, w swoich wspomnieniach.
Pamiętajmy o tych, którzy zginęli, bestialsko zamordowani.
Pamięć jest naszym obowiązkiem.
25 LUTEGO 2025
13 LUTEGO 2025
24 LISTOPADA 2024
8 LISTOPADA 2024
23 PAŹDZIERNIKA 2024
9 PAŹDZIERNIKA 2024
25 WRZEŚNIA 2024
28 CZERWCA 2024
Wszystkie wpisynecat
26 MAJA 2025
Inni zdjęcia: :* patrusia1991gd:* patrusia1991gdJa patrusia1991gd... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24