photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 30 GRUDNIA 2014

Ceść wszystkim :)

nowy dzień zawitał, zaczynamy od obowiązków (prawie jak zawsze ! )

Na dziś zajmiemy sie wybranymi teoriami oddziaływania mediów :)

(nie) małymi <?!> krokami zbliżamy się do zwieńczenia naszego zadania :)

Zaczynamy !

Teoria katharsis zakłada odreagowanie człowieka przez brutalną grę. Fejbel zwraca uwagę że poglądy zawarte w tej teorii są podzielone przez większość grczy.
Z kolei teoria inhibicj i opiera się na tezie, że brutalnce sceny wpływają na człowieka jak hamulec moralny, wywołując opór. Odmiennie ujmuje problem agresi teoria stymulacji. Przyjmuje ona założenie, że osoba widząca przemoc ma większą skłonność do jej stosowania w życiu. Zwolennicy tej teorii wskazują na badania prowadzone przez zespół pod kierunkiem Philipa Zimbardo.

Kolejna teoria- teoria manpulacji obarcza winą za agresję, nie media, ale człowieka grającego w grę komputerową, który jeżeli jest chory, to przekłada podpatrone sceny w świecie wirtualnym na rzeczywistość. Teoria wzmacniania zakłada, że docierające do człowieka informacje z mediów wzmacniają obraz widzianego przez nas świata. W efekcie widzimy więcej niż jestw rzeczywistości.

Teoria habituacj głosi, że grający w grę np "strzelankę" staje się otępiały. Dziecko grające w grę komputerową wymagającą tylko tych samych czynności manualnych bez angżowania sfery generatywnej intelektu, jest narażona na tworzenie się w jego psychice pustki i utrwalenie w podświadości, że agresja w życiu rzeczywistym jest zjawiskiem normalnym.

 Teoria atrofii mózgu zakłada, że regularne granie na komputerze prowadzi do osłabienia czynności przedniego płata mózgu.

Teoria zaniku samokontrolii- w myśl tej teorii gracze komputerowi mają niższą samokontrolę. Badania przeprowadzone nad przetwarzniem informacji w mózgu prowadzone na Uniwersytecie Nihon dotyczące fal alf i beta (odpowiedzialnych za uwagę) u osób: rzadko grających, wykazujących umiar ( 3 godziny przez 3-4 dni w tygodniu) oraz  grających systematycznie (7 godzin dziennie) dowodzą że podczas gry u rzadko grających dominują fale beta. spadek fal beta następuje u osób umierkowanie korzystających z gier, natomiast bardziej szczątkową liczbę tych fal odnotowano u systematycznych graczy przy jednoczesnym wzroście liczby fal alfa co wskazuje na stan ciężkiej demencji.

Zaprezentowane badania stanowiły  podstawę do stworzenia teorii ogłupiania. Mówi ona że systematyczny gracz podlega procesowi ograniczenia emocji i kreatywności .

Z kolei teora wzrastającej uwagi przyjmuje że gracz wykorzystując gry akcji np  "strzelanki" poprawiają koncentrcję, szybkość reagowania n zmiany sytuacji na ekranie, zapamiętywanie długi szeregów liczb. Wyniki badań dotyczących koncentracji uwagi nie mogą budzić entuzjazmu. Potwierdzają to eksperymenty przeprowadzone na uniwersytecie w Kioto, któr wykazały że szympnsy można nauczyć szybkiego wykonywania zadań na obiektach ukazujących się na ekranie monitora.

 

"Pedagogika medialna" tom 1

Bronisław Siemieniecki

 

Komentarze

~gracz Sam gram dość dużo i to nie tylko wtedy kiedy sie zdenerwuje lub chce odragowac, tak samo nie wynosze doswiadczen z gier do swiata realnego chociaz gram od najmlodszych lat, ( ale moze to tylko ja jestem odporny :P ) doceniam wasza prace ale nie do konca sie zgadzam z tym co przedstawiliscie
30/12/2014 12:06:30
manipulacjamediow Nie każdy musi się zgadzać z tym co tutaj piszemy to jest jasne. I nie tyczy się to zawsze wszystkich to też jest wiadome :). Dzięki za zainteresowanie :) !
30/12/2014 12:30:11