"Pytania są niebezpieczne. Nie ruszaj ich, będą spały. Zapytasz - zbudzisz i znacznie więcej niż myślisz pytań powstanie"
J. Carroll "Kraina chichów"
Dawno zauważyłem, że pytania są ważniejsze od odpowiedzi. Myślenie zaczyna się od postawienia pytania. Mówi się, że człowiek wtedy został człowiekiem, gdy postawił pierwsze pytanie. Nie wiem jakie, ale wtedy podniósł głowę i przestał być zwierzęciem. Stał się sapiens, rozumny, myślący. I gdy postawił to pierwsze pytanie zaczęły powstawać nowe, i tak dotarł do dziś, do świata, który mamy, wykreowanego przez pytania i wysiłek szukania odpowiedzi.
Niekiedy je znajdował, a czasami nie, ale szukał dalej. Jeśli przestanie szukać skończy się wtedy era Homo sapiens a zacznie era Homo stultus, człowieka głupiego. I niestety jesteśmy coraz bliżej tej ery. Coraz mniej pytamy, coraz mniej w nas ciekawości, nie potrafimy oderwać oczu od ziemi, wlepić ich o niebo i pytać. Zatrzymaliśmy się na poziomie pytań: co; gdzie; kiedy; za ile;? A reszta odpowiedzi podana nam zostaje na ekranach smartfonów, lapków, TV i gazet. Więc nie ma po co marnować czasu na pytania. Wszystko jasne i podane na tacy.
Homo stultus. Jak nic.
4 CZERWCA 2021
20 MAJA 2021
30 KWIETNIA 2021
29 KWIETNIA 2021
26 KWIETNIA 2021
25 KWIETNIA 2021
24 KWIETNIA 2021
17 KWIETNIA 2021
Wszystkie wpisy