photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 22 STYCZNIA 2010

Taki mły mój wykład..

Mój osobisty wykład:

 

Emocje:

Zgodnie z Cebulową teorią szczęścia szczęście jest jak cebula: ma warstwy. Najgłębszą warstwą (podstawą)  szczęścia, najmniej podatną na zmiany, jest wola życia, poczucie, że warto żyć. Większość ludzi jest, patrząc z tego punktu widzenia, szczęśliwa. Druga grupa przesłanek szczęścia to ogólne  poczucie zadowolenia z życia, dobry stan ( = dobrostan) psychiczny. Trzecia grupa warunków szczęścia to cząstkowe poziomy zadowolenia z różnych powodów (np. z własnego wieku, płci, wydarzeń życiowych, itd.) oraz cząstkowe poziomy zadowolenia z różnych dziedzin życia (praca zawodowa, małżeństwo, dzieci, zdrowie, itd.). Cząstkowe poziomy zadowolenia są najmniej trwałe, najbardziej zmienne. Odpowiadają one powierzchownej warstwie cebuli.


Motywacja:

John ATKINSON sformułował i potwierdził w badaniach hipotezę, że najsilniejsze dążenie do osiągnięć wiąże się z wyborem zadań średnio trudnych. Osoby, u których dominuje lęk przed niepowodzeniem chętniej wybierają zadania bardzo łatwe albo bardzo trudne.


Osobowość :

MASLOW opracował teorię hierarchii potrzeb opartą na założeniu, że potrzeby ujawniają się w pewnym charakterystycznym porządku: najpierw dają znać o sobie potrzeby podstawowe; gdy te są przynajmniej do pewnego stopnia zaspokojone, pojawiają się potrzeby wyższe o jeden szczebel w hierarchii. Poziomów potrzeb jest sześć.
     Najniżej w hierarchii stoją potrzeby fizjologiczne , nieco wyższe miejsce zajmują potrzeby bezpieczeństwa. Kolejna grupa potrzeb to potrzeby przynależności i miłości.  Następny poziom to potrzeby szacunku. Najwyższy poziom potrzeb to potrzeby samo urzeczywistnienia (samorealizacji). Do tej grupy potrzeb należą m.in. potrzeba wiedzy, rozumienia, potrzeby estetyczne.
      Potrzeby fizjologiczne, bezpieczeństwa, przynależności i miłości oraz szacunku Maslow nazywa potrzebami deficytu, a potrzeby samo urzeczywistnienia określa, jako potrzeby wzrostu.