2 Tydzień tematyczny powinien zacząć się co prawda wczoraj, ale rozumiecie.
W tym tygodniu będziemy omawiać temat: Uzależnienia. Pomysł podsunęła nam nasza czytelniczka " hejnalamelcia ".
Dziś zajmiemy się przykładami uzależnień i fakty, dlaczego wchodzimy w dane nałogi.
Podstawowymi rodzajami uwależnień są - alkoholizm, narkomania, nikotynizm.
Jest także wiele innych.. między innymi okaleczające się.
Dziś zajmiemy się tylko podstawowymi.
* Alkoholizm jest to częste nadużywanie alkoholu, w celu doznawania jego działania psychicznego, a także dla uniknięcia złego samopoczucia. Alkohol jest przyczyną wielu różnorodnych problemów społecznych i zdrowotnych, których rozpowszechnienie jest ściśle związane z wielkością spożycia. Wiekszość alkoholików pije "aby zapomieć, że pije", aby uniknąć codziennych problemów, poczuć się "lepiej". Tacy ludzie żadko kiedy wychodza z tego wszystkiego cali i wychodzą na prostą o własnych siłach. W dzisiejszych czasach, również młodzież popada w alkoholizm. Zaczyna się od jednego piwa z kolegami, na wspólnym ognisku, kończy się piciem wódki w krzakach za blokiem. Wiekszość z pijących ludzi nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia. Niszczący wpływ alkoholu dociera do najstarszej części układu nerwowego, do rdzenia mózgowego i części pnia mózgowego, zanikają odruchy. Może dojść nawet do zahamowania pracy WAŻNYCH dla życia ośrodków mózgowych, czego następstwem będą głębokie zaburzenia układu oddechowego, układu krążenia, a w skrajnych przypadkach, w efekcie tych zaburzeń ŚMIERĆ.
Za działaniem alkoholu dochodzi do problemów społecznych :
ˇ życia rodzinnego (m.in. kłótnie, przemoc, niechciane ciąże, zaburzenia emocjonalne i psychosomatyczne u dzieci i innych członków rodziny)
ˇ środowiska pracy
ˇ naruszenia prawa i porządku przez osoby nietrzeźwe
ˇ przestępstw i wykroczeń związanych z obrotem alkoholem (nielegalna produkcja, sprzedaż napojów alkoholowych, sprzedaż alkoholu nieletnim i nietrzeźwym, zabroniona prawem reklama,).
* Narkomania uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków (głównie przeciwbólowych) albo innych środków uzależniających (leki uspokajające i psychotropowe).
Narkomania charakteryzuje się koniecznością przyjmowania środka odurzającego, tendencją do stałego zwiększania dawki oraz fizycznym i psychicznym uzależnieniem. Zaprzestanie zażywania powoduje bardzo przykre doznania , prowadzące w końcowych przypadkach nawet do śmierci.
Ograniczenie narkomanii jest trudne, gdyż zyski z handlu, produkcji, przemytu narkotyków są ogromne. Skala zjawiska wzrasta, obejmując coraz większą liczbę młodzieży. sytuację utrudnia fakt, iż wykrywalność uzależnienia jest sporadyczna ze względu na wielość stosowanych środków, brak wiedzy opiekunów.
* Nikotynizm. palenie tytoniu to nie tylko uzależnienie od nikotyny, ale przede wszystkim nawyk. Ten nałóg, niestety nadal, pozostaje olbrzymim problemem społecznym w Polsce.Każdego dnia na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu.
Palenie tytoniu zaburza nasze zdrowie jak i innych. Zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnych porodów i zgonów niemowląt. palenie bierne zwiększa zachorowalność na infekcje układu oddechowego, raka płuc, zawał mięśnia sercowego.
Dzieci zmuszane do wdychania dymu tytoniowego częściej zapadają na choroby infekcyjne układu oddechowego.