Ostrzegam, ludzi nie interesujących się biologią, a w szczególności organizmem ludzkim poniższa notatka może znudzić.
Wczoraj otrzymałam takowy komentarz od Emomartynki, w odpowiedzi na moją prośbę do Mózgu, by pracował poprawnie:
"Jedz mniej tłuszczy to zapwniam, że się uspokoi :D"
Jako uczennica liceum o profilu biologiczno-chemicznym, czuję się zobowiązana odpowiedzieć.
Więc, śmiem twierdzić, że Twoja, droga Emomartynko, rada nie jest zbyt dobra. Neuron, którego budowy schemat umieściłam powyżej, jest zbudowany z dendrytów, perykarionu, aksonu i synaps - to powinien wiedzieć każdy człowiek, który ukończył drugą klasę gimnazjum. Jak wiadomo, neuron jest podstawową jednostką anatomiczną układu nerwowego (wraz z komórkami glejowymi).
Jednak nauczyciele biologii w gimnazjum nie zawsze roztrząsają się nad osłonkami, które znajdują się na aksonie. Dzielimy je na osłonkę wewnętrzną (mielinową, rdzenną) oraz osłonkę zewnętrzną (komórkową). Osłonki te przyspieszają przepływ impulsu nerwowego, nawet do 120 m/s. Osłonka mielinowa zbudowana jest z tłuszczy - cholesterolu.
Dlatego osoby intensywnie odchudzające się, szczególnie radykalnie ograniczające tłuszcz, skazują się często na wolniejszą pracę mózgu - osłonki nie mają z czego powstawać.
Także, dziękuję Ci, Emomartynko, za radę, jednakowoż wolę oprzeć się na wiedzy naukowców, niż przypadkowej dziewczyny odwiedzającej mój photoblog.
Chyba, że źle zrozumiałam Twój komentarz, co też może się zdarzyć.
Cóż, nękana, nazwijmy to cichym głosikiem domagającym się uściślenia, postanowiłam coś dopowiedzieć.
Oczywiście, pozostaje druga opcja, druga ''strona medalu'' jak to określił irytujący Głosik, która przyjmuję, że chciałaś droga Emomartynko, powiedzieć mi przez ten komentarz dokładnie coś innego. Mianowicie, widząc, że osłonki są zbudowane z tłuszczy, myśląc, iż chcę, by mój mózg pracował... inaczej, poleciłaś mi ograniczenie tłuszczy, mając na względzie przykład anorektyczek, których to mózg pracuje gorzej.
Jednak gwoli ścisłości, chodziło mi o to, by mój mózg pracował normalniej, nie wolniej.
(jeśli coś pomyliłam, proszę mnie poprawić - wiedzę biologiczną zawsze warto pogłębiać)
Później napiszę coś normalnego.