photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 3 GRUDNIA 2008

Czy powinniśmy obnizać podatki? Odpowiedź jest jasna i prosta: TAK! Lecz zaraz ktoś powie Hola hola, ale państwo musi się z czegoś utrzymywać! Z przyjemnością wytłumaczę dlaczego podatki w polsce powinny być obniżone, a niektóre wręcz zniesione.
Obniżenie podatków spowoduje, że więcej pieniędzy zostanie w kieszeni obywatela, który może je wydać na inne sposoby, czyli napędzić inne sektory gospodarki. Może zainwestować w nową firmę, w efekcie stworzyć nowe miejsca pracy dla bezrobotnych, może też ulokować swe pieniądze na koncie, może zakupić obligacje, udostępnić swój kapitał innym firmom. Krótkimi słowy może zrobić z pieniądzem szereg płodniejszych rzeczy niźli dać je na przetrawienie urzędnikom. W parze przy obniżaniu podatków powinno iść radykalne zmniejszenie ilości właśnie urzędników.. Państwo, w którym biurokrata decyduje czy mogę wybudować na SWOJEJ ziemi domek gospodarczy, czy mogę postawić płot, jest państwem totalitarnym.. Jak mają powstawać polskie małe i średnie firmy, kiedy co chwila potrzeba różnych urzędowych pozwoleń, zaświadczeń, pieczątek? Tworzy to również doskonałe okazje do łapówkarstwa.. Dopóki urzędnik będzie kontrolował wolnośc gospodarczą obywatela dopóty będzie istniała korupcja.
Doskonały argument za obniżką podatków stanowi tzw. Krzywa laffera (na obrazku).

Duże T do dochód państwa, zaś małe t to wysokość podatku. Widzimy, że 100% opodatkowanie podatnika przyniesie zerowy dochód państwu, gdyż nikt nie bedzie zarabiał po to, aby wszystko oddać. Autorem krzywej laffera jest Arthur Laffer.

Laffer w swojej koncepcji oparł się na następujących założeniach:

- Przy stawce opodatkowania równej t = 0% podatnicy nie płacą żadnych podatków, zatem budżet państwa nie odnotowuje żadnych przychodów z podatków.

- Wzrost stawki opodatkowania wyzwala dwa przeciwstawne efekty:

- zwiększenie udziału budżetu państwa w dochodach podmiotów gospodarczych, (podatników)

- zmniejszenie deklarowanego do opodatkowania dochodu podmiotów gospodarczych.

Ten drugi efekt podniesienia stawki opodatkowania Laffer wyjaśnia:

- Zmniejszeniem motywacji do podejmowania pracy i działalności gospodarczej - ograniczenie korzyści, jaką podmioty gospodarcze odnoszą ze swojej pracy i działalności gospodarczej skłania je do ograniczenia swojej aktywności w tej dziedzinie.

-Zwiększeniem skłonności podmiotów gospodarczych do ukrywania swoich dochodów i wchodzenia w szarą strefę - przy wyższej stawce opodatkowania podmioty gospodarcze odnoszą większe korzyści z niepłacenia podatków.

Krócej mówiąc, im wyższy podatek tym mniejsza satysfakcja z pracy i mniejsza motywacja do tego aby pracować.

Oto przykłady pozytywnej reakcji gospodarki i budżetu państwa na obniżkę podatków
W 1995 roku w USA obniżono stawkę PIT z 73% do 25%, w efekcie dochody budżetu państwa wzrosły i zwiększyła się ilość ludzi zarabiający ponad 50 tys. dolarów rocznie (z 44% w 1921 do 78% w 1925)

W 1999 roku podwyższono akcyzę na wyroby spirytusowe w Polsce, co przyczyniło się do wzrostu ceny tych produktów, co poskutkowało obniżeniem dochodów budżetu państwa. Dopiero w 2002 roku obniżono akcyzę i budżet państwa zanotował zwiększenie przychodów z tego tytułu.

Reformy wolnorynkowe wprowadził również w USA prezydent Ronald Reagan.  Reagan obniżył najwyższą stawkę opodatkowania z 70% do 28%, wprowadził zasady wolnego rynku i w efekcie szybko powstało 20 mln nowych miejsc pracy. Inflacja która wcześniej wynosiła kilkanaście % wtedy spadła do 5%. Bezroboie spadło z 12% do 5%.

Mam nadzieję, że ten krótki tekst przekona coponiektórych do wolnorynkowych rozwiązań ekonomicznych i do obniżki podatków.

Pozdrawiam

tekst kursywą: wiki.

Informacje o reakcjonista


Inni zdjęcia: Upadły anioł. xciemna1544 akcentovaJa nacka89cwaJa nacka89cwa2839492727383835 bez tytułu elbeeKSIĘŻYCOWO/KOLOROWO ... SIERP 6% xavekittyxNa wycieczce elmar;) patrusia1991gdRzepak patrusia1991gd;) patrusia1991gd