... więc tam były zdechłe ryby, bo miały tam swoją siedzibę magazyny Centrali Rybnej...
A skoro już jesteśmy przy krzysztoforskich piwnicach, to trzeba wspomnieć i o [b]Cricotece[/b].
Bo w lochach mieści się galeria Grupy Krakowskiej, prowadzona do spółki z Cricoteką.
Czym jest [b]Cricoteka[/b]?
Pełna nazwa to [b]Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora[/b]. Został on założony w 1980 roku przez samego artystę, najpierw jako Ośrodek Teatru Cricot 2, w zwiazku z planowanym wyjazdem teatru do Florencji.
Początkowo Ośrodek zajmował się organizacją pracy i tournees teatru. W 1984 uzyskał status samodzielnej instytucji państwowej i przez blisko 10 lat pełnił rolę "Żywego Archiwum" twórczości teatralnej Kantora, dla zachowania jego idei "nie w martwym systemie bibliotekarskim, lecz w umysłach i wyobraźni następnych pokoleń".
Od momentu zakończenia działalności przez teatr w 1992 roku nadano Ośrodkowi status instytucji dokumentującej twórczość Kantora.
Zgodnie z testamentem Kantora zadanie to realizuje nadal Cricoteka jako swój podstawowy, najważniejszy cel statutowy, bazując na powstałym i przechowywanym w Krakowie unikalnym [b]zbiorze kilkuset obiektów oraz kostiumów ze spektakli Teatru Cricot 2, pism teoretycznych, rysunków i projektów Kantora, rejestracji wideo, dokumentacji fotograficznej, wreszcie tysięcy wielojęzycznych recenzji, czasopism, książek[/b] - plonu wieloletnich wędrówek Tadeusza Kantora i jego aktorów, który stale jest rozbudowywany o nowe pozycje i naukowo opracowywany.
Cricoteka pełni równolegle funkcję archiwum, "muzeum", galerii i placówki naukowej. [b]Archiwum[/b] to mieści się przy ul. Kanoniczej 5.
Rodzajem "aneksu" Cricoteki jest [b]Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora[/b] działająca od 1995 r. W tym mieszkaniu - pracowni Tadeusz Kantor w latach 1987-1990 tworzył ostatnie dzieła swojego życia. Obok tego "Biednego Pokoiku Wyobraźni", funkcjonuje niewielka galeria. Adres: ul. Sienna 5/7.
A [b]Galeria Krzysztofory[/b] prowadzona przez Cricotekę wspólnie ze Stowarzyszeniem Artystycznym Grupa Krakowska jest od lat miejscem stałych prezentacji wystaw związanych z różnymi aspektami twórczości i życia Tadeusza Kantora.
W przyszłości zbiory Cricoteki mają się znaleźć he he - wiecie gdzie? W starej podgórskiej elektrowni przy ul. Nadwiślańskiej. No tej, co to komin taki sterczy. A za nią cudny nowy hotel.
Konkurs był na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej. I wygrał taki projekt, co jako żywo przypomina mi ten właśnie cudny hotel. Zasadniczo budynek elektrowni miałby zostać wzięty w nawias przy pomocy przeszklonej konstrukcji. Iiiii, coś mi się nie widzi...
O, tu sobie można zerknąć na ten projekt:
[url]http://www.cricoteka.com.pl/pl/main.php?d=tkantor&kat=33&id=16&str=14[/url]
Oczywiście nie wiem, jak się wstawia tu aktywne linki...
Halo! Zagadka!
[b]JAK SIĘ WSTAWIA AKTYWNE LINKI?[/b]
Jak widać, na pierwszą zagadkę już ktoś odpowiedział... Co ja bym zrobiła bez Vollyy? No co?
Przy czym słowo [i]miałby[/i] jest niewłaściwe. Bo to idzie do realizacji. Więc BĘDZIE wzięty w nawias...
No to teraz zagadeczki:
[b]8 GRUDNIA 1990 ROKU ZMARŁ TADEUSZ KANTOR. CO ODBYWA SIĘ W ROCZNICĘ ŚMIERCI NA UL. KANONICZEJ?[/b]
Pierwszy Teatr Artystów Cricot działał przed wojną, a założony został przez Józefa Jaremę, malarza, członka grupy kapistów. Jego afisz-manifest głosił w telegraficznym stylu: Kultura - Ruch - Inaczej - Komedia - Oko - Teatr (CRICOT).
[b]GDZIE DZIAŁAŁ?[/b]
Kantor założył swój teatr w 1955 roku w środowisku artystów z Grupy Krakowskiej. Nazwa nawiązywała do poprzedniego Teatru Cricot, ale
[b]BYŁA ANAGRAMEM DWÓCH SŁÓW. JAKICH?[/b]
No i na koniec
[b]GDZIE WYSTĘPOWAŁ CRICOT 2?[/b]