Na ten deszczowy i ponury dzień specjalnei dla Was dziś słoneczna [b]Matka pocieszenia z chorymi[/b].
To właśnie na zachodniej ścianie kościoła, między wieżycami, znajduje się wnęka, w której na cokole z ciosanego kamienia ustawiono w 1942 roku [b]Pietę z 1907 roku[/b] przeniesioną z ul. Bytomskiej. W 1995 roku artysta plastyk Mariusz Pałka wyłożył wnękę mozaiką, co niewątpliwie nadało kolorytu i ożywiło scenę. Na postumencie, na którym spoczywa Matka Boża ze swoim synem, jest wyryte wezwanie "Matko Bolesna - módl się za nami", a nad postaciami góruje [b]pusty już krzyż[/b] z napisem "INRI".
Kiedy Jan Paweł II w 1992 roku ustanowił w rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes Światowy Dzień Chorego, chodziło mu o patronat nad chorymi Tej, która w swoich wielu sanktuariach świata [b]przyczynia się do uzdrowień[/b] z chorób duszy i ciała. Do tego papieskiego orędzia nawiązał ordynariusz sosnowiecki Adam Śmigielski, ustanawiając w 1992 roku pierwszą środę września Dniem Chorych w diecezji. W 1995 Ksiądz Biskup zdecydował, że diecezjalnym sanktuarium maryjnym chorych będzie kościół Św. Stanisława B. M. w Czeladzi, gdzie od XVII wieku (1649) rozwinął się kult [b]Matki Bożej Pocieszenia[/b]. Odtąd w pierwszą środę września, w dniu poświęconym w Czeladzi Matce Bożej Pocieszenia, [b]przybywają do sanktuarium chorzy[/b] wraz ze swoimi duszpasterzami z całej Diecezji Sosnowieckiej, aby ofiarować krzyż swego cierpienia w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.
Wybranie tej świątyni na miejsce diecezjalnych pielgrzymek chorych ma niemałe znaczenia duchowe i praktyczne. Odnowiony kult Matki Bożej Pocieszenia bardzo szybko się rozwinął i na cotygodniową środową Mszę Św. przychodzą czciciele Maryi z wielu okolicznych parafii. Z każdym dniem przybywa podziękowań za otrzymane tutaj łaski. Któż ich potrzebuje bardziej od osób chorych fizycznie lub duchowo...
Pragnę przypomnieć, że w roku 1649 wprowadzono kult Obrazu Matki Bożej Pocieszenia, który zatwierdził 5 maja 1651 roku biskup krakowski Piotr Gembicki. Liczne wota świadczą o łaskach jakie wierni otrzymywali za wstawiennictwem Matki Bożej Pocieszenia.