photoblog.pl

Załóż konto

Dziś wieczorem obchodzimy Andrzejki (Wigilia św. Andrzeja). Według tradycji właśnie tej nocy powinno odprawiać się wróżby andrzejkowe. Przyjmuje się, że z tej okazji wróżą sobie zwłaszcza panny. Z kolei kawalerom przypisane są Katarzynki. Podam teraz kilka przykładowych wróżb.

Jedną z najsłynniejszych wróżb jest ustawianie butów jeden za drugim aż do progu ściany. Dziewczyna, której obuwie jako pierwsze dotarło do końca, miała jako pierwsza spośród panien wyjść za mąż. Także tego wieczoru słynne jest lanie wosku przez dziurkę od klucza. Stopioną świecę przelewa się przez dziurkę od klucza do miski z wodą, w której tworzą się rozmaite kształty. Inną tradycją było wychodzenie tej nocy przed dom i nasłuchiwanie, z której strony szczekają psy ( z której strony usłyszały szczekanie, z tego kierunku miał pochodzić ich przyszły partner). Innym zwyczajem było ucinanie gałązek wiśni i/lub czereśni. Wstawiano je do wody i jeśli gałązka zakwitła w Boże Narodzenie, miało oznaczać to szybkie zamążpójście.

Będziecie sobie dziś wróżyć? 

 

#andrzejki #zwyczajeludowe #wierzenialudowe #magia #wróżbyandrzejkowe #wróżby #cherryculturalnie

Dodane 1 dzień temu
69

Informacje o photographymagic


Inni użytkownicy: maciekxd002adiadiadiiwona123345xenkaskybogusborderkoliaagnieszka87misiekdoprzytulaniababka74marki41


Inni zdjęcia: NL 💙 xenka307 przezylemsmiercBushe locomotivSkarby locomotivOstatni dzień listopada. inezz18Berlin kopytkovaNie bójmy się nowych miejsc wittchen3Patuś :* patrusia1991gdPatus :* patrusia1991gdKicia szarooka9325