Witam. Od dziś zaczynam prowadzić blog, jak widać na zdjęciu o tornadach, trąbach i wielu innych zjawiskach przyrodniczych.
Pewnie zapytacie po co. Mam 16 lat i te zjawiska mnie bardzo fascynują, na własne oczy chciałabym zobaczyć np. torando, owszem to bardzo groźne i niebezpieczne, ale za to niesamowicie ciekawe. Stało się to moim hobby. :)
Na samym początku podam definicję tornada. Wydaje się to proste, wielu ludzi sądzi, że tornado powstaje na skutek zderzenia się ciepłego powietrza z zimnym. Czy to prawda? Sprawdźcie sami.
TORNADO- gwałtownie wirująca kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi i podstawą cumulonimbusa lub rzadziej wypiętrzonego cumulusa. Tornada osiągają różne rozmiary. Zwykle przyjmują postać widzialnego leja kondensacyjnego, węższym końcem dotykającego ziemi. Dolna część leja jest często otoczona chmurą odłamków i pyłu.
Tornada zaobserwowano na każdym kontynencie oprócz Antarktydy, jednak najwięcej tornad rocznie notuje się w Stanach Zjednoczonych. Większość tornad ma siłę wiatru nie większą niż 180 km/h, szerokość leja do 75 metrów i pozostaje w kontakcie z ziemią na tyle długo, by przemierzyć kilka kilometrów. Niektóre osiągają prędkość wiatru ponad 480 km/h, szerokość leja 1,5 km i przemierzają do 100 km dotykając ziemi[4][5]. Siłę tornad mierzy się w skali Fujity. Większość najbardziej niszczycielskich tornad formuje się w chmurach burzowych zwanych superkomórkami.