ja, niestety.
bleh, te biodra.
WAŻNE:
Jeśli niektóre z Was nie mogą pohamować apetytu na słodycze lub inne niezdrowe rzeczy, myślę że to Wam obrzydzi wiele produktów:
Koszenila/ kwas karminowy/ karmin (z drobno zmielonych specjalnych mszyc) - czerwony barwnik, używany do barwienia słodyczy, czerwonych win (oznaczany również jako E120)
Pepsyna (z żołądków świń) - używana do serów oraz dodatków żywieniowych (tzw. suplementów typu witaminy, minerały i inne "cuda")
Podpuszczka/renina (enzym z żołądków zabitych cieląt) - używana w produkcji serów.
Szelak (uzyskiwany z owadów) - używany do nadawania połysku lakierom samochodowym, do słodyczy oraz leków.
Tłuszcz/olej morski (zwykle z ryb) - używany często w wyrobach piekarskich (chleb, ciastka).
Tłuszcz cukierniczy (częściowo lub po prostu - smalec wieprzowy). Słodycze, ciastka, "krakersy" i inne wyroby piekarskie.
Węgiel kostny (węgiel medyczny, węgiel aktywowany lub aktywny) - (uzyskiwany przez beztlenowe wypalanie kości zwierzęcych), używany w procesie rafinacji cukru oraz do produkcji win.
Żelatyna (z rozgotowanych kosci zwierzęcych) - szeroko stosowana w produkcji słodyczy, dżemów owocowych, galaretek, jogurtów (nawet tych "naturalnych BIO"!), filmów, tabletek, kosmetyków i wielu jeszcze innych
E920 L-cysteina: Można ją otrzymać z piór i włosia zwierzęcego. L-cysteina pełni funkcję stabilizatora. Dodaje się ją przede wszystkim do mąki przeznaczonej do wypieku chleba i bułek hamburgerowych, sprawia ona, że ciasto jest bardziej rozciągliwe i miękkie
E904 Szelak: Jest to substancja naturalna otrzymywana z żywicy wytwarzanej przez pluskwiaki żyjące w Indiach. Pełni funkcję środka powlekającego i nabłyszczającego. Najczęściej szelakiem powleka się słodycze, owoce, ziarna kawy, orzechy, pieczyw.
Nadal głodne? :D
mój bilans na dziś:
ś: dukanowy tost kakaowy z serkiem waniliowym i pięcioma plasterkami banana
2ś: tiger
o: ciemny makaron z sosem ( pół pomidora, łyżka przecieru + trochę oliwy z oliwek)
k: jabłko lub nic.
poodwiedzam Was i lecę na rowerek stacjonarny :D
chudego wieczoru <3