Tak, no więc... Był konkurs. Ale się skończył. Udział wzieły dwie osoby. Bartosz i Wiktoria. Wygrała Wiktora. Bo Bartosza notka była do... śmieci. Poprostu. A oto notka:
Wśród wielu nazwisk sławnych Rzymian, których nazwiska plątają się gdzieś w zakamarkach naszej pamięci, nie potrafiąc znaleźć żadnego logicznego powiązania z jakimś konkretnym wydarzeniem lub dziedziną, z pewnością znajduje się postać Marka Cycerona. Marcus Tullius Cicero, najwybitniejszy spośród rzymskich mówców, wybitny polityk i pisarz, żył od roku 106 do roku 43 (AC oczywiście).
Przez wiele lat występował w roli obrońcy podczas procesów sądowych, a w roku 63 p.n.e. udało mu się nawet dorobić godności konsula ^^ Wtedy również odkrył spisek Katyliny. Lucjusz Sergiusz Katylina był rzymskim politykiem i awanturnikiem. Ubiegał się o urząd konsula, ale przegrał z Cyceronem. Zawiązał więc spisek i wystąpił jako obrońca prostego ludu, któremu głosił nierealne obietnice np. darmowego rozdawania zboża, zniesienia długów (teraz to się nazywa kiełbasą wyborczą ^^). Dzięki Cyceronowi spisek odkryto i udaremniono. Wielu zwolenników Katyliny przebywających w Rzymie zostało straconych. Sam zaś Katylina zebrał armię i postanowił siłą odebrać władzę. Zginął jednak podczas bitwy pod Pistorią. Cyceron stał się symbolem obrońcy wolności republiki.
Na tym jednak historia słynnego mówcy się nie kończy. Podczas wojny domowej pomiędzy Pompejuszem i Cezarem stanął najpierw po stronie Pompejusza, później jednak zaczął popierać Cezara. Gdy Cezar umarł, popadł w konfliktu Antoniuszem z powodu słynnych Filipik (których nazwa pochodzi zresztą od mów wygłaszanych przez Demostenesa przeciwko Filipowi II). Za swoje słowa został zamordowany wraz z bratem Kwintusem, oczywiście na polecenie Antoniusza.
A imię na dziś to... Bartosz (na pocieszenie)
Bartosz - staropolska skrócona forma imienia Bartłomiej (jedna z wielu wówczas istniejących, inne to np. Bartek, Bartusz czy Bartysz). W Polsce używane w średniowieczu (pierwszy zapis w 1216 r.). Imię popularne w tej formie stało się ponownie w ostatnich dziesięcioleciach XX w.
Wg Słownika etymologicznego języka polskiego Aleksandra Brücknera imię to miało wywodzić się od słowa "bartnik". Nowsze badania doprowadziły jednak od odrzucenia tej hipotezy.
Bartłomiej - imię męskie pochodzenia grecko-aramejskiego. Pochodzi od słów: "Bar", co oznacza z aramejskiego "syn" i Talmai - co jest imieniem męskim oznaczającym "oracz" lub (w zależności od interpretacji słowa jako wyrazu aramejskiego lub greckiego) "Ptolemeusz" ("Tolemaios = Tolmaj"). Bartłomiej oznacza zatem 'syn Tolmaja' lub 'syn oracza'. Imię to nosił jeden z apostołów Jezusa z Nazaretu (zob. św. Bartłomiej).
Pozdrowienia dla:
Wiktorii - brawo za zwycięstwo
Bartosza - może kiedyś wygrasz :D
Tupaja
Ewy - bo się domagała
Kingi - w dniu urodzin
Inni zdjęcia: ... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24