photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 18 LUTEGO 2008

Actiaca Pugna

No to tak. Dzisiaj, na prośbę Maćka, bitwa pod Akcjum. Opis bitwy z Wikipedii. Sorry, ale nie wiem o tym zbyt dużo, a pod ręką nie mam lepszych źródeł. Poza tym nie chce mi się układać tego od początku :D

3 września 31 r. p.n.e., ok. godziny 12, flota Antoniusza wypłynęła z zatoki i ustawiła się na wprost przeciwnika. Flota Agryppy przyjęła z kolei linię półksiężyca z lekko wysuniętymi skrzydłami i popłynęła pod wiatr w jej kierunku. W bliskiej odległości przed ugrupowaniem Antoniusza okręty Agryppy zatrzymały się, jak gdyby wahając się z rozpoczęciem walki. Antoniusz widząc pozornie słabsze liburny postanowił nie zwlekać. Pierwsza uderzyła na przeciwnika eskadra z lewego skrzydła. Czekała ją jednak niespodzianka. Okręty Agryppy nie przyjęły bowiem walki, lecz zawróciły i zaczęły wycofywać się na pełne morze. Potwierdziło to jak gdyby słabość przeciwnika.

Dwie skrzydłowe eskadry Antoniusza rozpoczęły pościg, odchodząc od swych sił głównych, w rezultacie czego szyk jego ciężkich jednostek uległ rozluźnieniu. Na to właśnie czekał Agryppa. Środkowa jego eskadra całą siłą wioseł ruszyła na nieruchomo stojącą środkową eskadrę Antoniusza. Zawrzała bitwa, w której szybkie i zwrotne liburny zaczęły święcić swój triumf. Każdy z potężnych okrętów Antoniusza musiał teraz walczyć z 2-3 liburnami.

W tym krytycznym dla Antoniusza momencie, egipskie okręty Kleopatry, stojące w drugiej linii i pod względem prędkości i zwrotności śmiało mogące rywalizować z liburnami, rozwinęły wszystkie żagle i opuściły plac boju biorąc kurs na Egipt. Widząc to, Antoniusz przesiadł się ze swego ciężkiego okrętu na szybką penterę i popłynął w ślad za królową.

Ucieczka Antoniusza przesądziła losy bitwy. Pozbawione dowództwa okręty walczyły wprawdzie bardzo dzielnie ale działania ich nie były skoordynowane. Liburny Agryppy były za słabe aby przez taranowanie lub abordaż zdobywać okręty nieprzyjaciela, Agryppa polecił więc miotać pociski z materiałem zapalającym. Sposób ten okazał się niezwykle skuteczny. Większość okrętów spłonęła wraz z załogami, a tylko kilka dostało się do niewoli. Straty były olbrzymie, równie duże po stronie wojsk Oktawiana.

Niemniej jednak bitwa pod Akcjum zakończyła się pełnym zwycięstwem floty Oktawiana. Flota Antoniusza została rozgromiona, a jego armia lądowa po 7 dniach braku łączności ze swym wodzem poddała się Oktawianowi.

Imię na dziś to...
Mateusz - imię męskie pochodzenia biblijnego, wywodzące się od hebrajskiego wyrazu Mattej, imienia Mattanjah oznaczającego "Dar od Boga". Do XVI w. imiona Mateusz i Maciej nie były rozróżniane. W dawnych źródłach polskich występowało jako Mathaeus, Matyjasz, Matitiasz, Matyja, Matys(z), Matoz.

Uwaga!
Ogłaszam konkurs na następną notkę. Kto napisze (nie skopiuje) najlepszą notkę na temat jakiejś osoby lub wydarzenia z historii starożytnego Rzymu, otrzyma czekoladę. Zostanie ona również zamieszczona :D
Notki możecie przesyłać na gg, lub na mojego maila (pytać jak nie znacie) do piątku.


Pozdrowienia dla:


Tupaja
Dużego Gromka
Olszaka
Sebastiana
Tadzika

Komentarze

~efciaa no tak

mnie to sie juz nie pozdrawia


no ale.....


fajne nawet to zdjecie czy co to tam jest
20/02/2008 17:30:56
stonechat Fajnie, szkoda tylko, że skopiowane.

"Imię na dziś" - podoba mi się ten pomysł ^^

Jak nie będę miała co robić z wolnym czasem to kto wie, może nawet wezmę udział w konkursie ;) Nagroda jest kusząca :)
19/02/2008 21:18:22
~kaszana wiesz co Bobek myślałam ostatnio o Tobie i doszłam do wniosku ze dziwny jestes, w kazdym razie lubie cię. Zresztą tak samo jak Maciusia;D.
18/02/2008 19:36:46