No dobrze, nie zawiedliście moich oczekiwań, ulica Św. Wawrzyńca została rozszyfrowana, zarówno przez lokalesów (Farfallapl i Ascaro i Jitkę i Bajjer i Tartuffe'a i Elegancką - tu nastąpił historyczny moment, kiedy to rzeczona Elegancka pierwszy raz dała głos na PB) jak i "cudzoziemców"(Anmari).
Od razu powiem, że będzie z zagadkami łatwiej ale i trudniej też - mam przygotowaną jakąś setkę zagadek zdjęciowych - tak sobie z Kochankiem łazimy czasem i wyślipiamy się na różne szczegóły :) Dziś z tego wyślipiania spóźniliśmy się pół godziny na Fabrykę, bo nam się zachciało rannych zdjęć. Przygotowujemy mianowicie projekt BOY ŻELEŃSKI: Kochanek wali te piksele, a ja walę na Rajską po literaturę. Ale zanim Boyem się zajmiemy, trochę brudnej wody w Wiśle upłynie, co nagle to po diable, jak stwierdził mój Tatko, który szczęśliwie wróciwszy ze szpitala do domu obiecał sobie, że będzie się zachowywał statecznie jak na emeryta przystało. Przypisał mianowice swoje omdlenie gwałtownemu zerwaniu się na nogi, żeby zamknąć okno, bo zaczęło grzmieć. Poczta Polska dostarczyła mi piśmidło, gdzie przeczytałam : "moja centralna sterownia uległa wyłączeniu... emeryt musi być jak ten dziadyga rozlazły. Ale furda te duperele, życie i tak jest piękne!".
Dziś zdjęcie-rozwiązanie - ulica Św. Wawrzyńca i jej chluba - linia tramwajowa "0", poruszająca się na trasie Muzeum Inżynierii Miejskiej-Cichy Kącik w wakacyjne niedziele i święta. Przejazd jak każdym innym tramwajem - na zwykły bilet lub kartę. Obsługują tę linię odremontowane wagony pochodzące z 1912, 1925, 1938 roku oraz z lat 50-tych XX wieku, co jest wielką gratką dla miłośników starych tramwajów. Towarzyszą oni każdemu kursowi, kibicując motorniczemu :)
Ulica św. Wawrzyńca nazwę swą zawdzięcza kościołowi, który znajdował się mniej więcej w miejscu dzisiejszego domu nr 1 przy placu Bawół. Kościół o bardzo rzadkim wezwaniu powstał w XIII wieku z fundacji rycerza Wawrzyńca, który był właścicielem wsi Bawół w 2 połowie XIII wieku. Świątynia pełniła funkcje parafialne aż do XV wieku, kiedy to parafię wcielono do kościoła Bożego Ciała. Kościół zburzono w drugiej połowie XVIII wieku, w każdym razie po 1785 roku.
Bawół był największą z przedlokacyjnych (przed lokacją Kazimierza) osad i był położony w okolicy dzisiejszych ulic Dajwór, Szerokiej i właśnie Św. Wawrzyńca. Należał do klasztoru Bożogrobców w Miechowie, potem był własnością rycerską, a jeszcze później własnością kapituły katedralnej. W 1340 roku król Kazimierz Wielki wykupił Bawół i podarował miastu Kazimierz. Od końca XV wieku w centrum dawnego Bawołu znajdowało się Oppidum Iudaeorum czyli Miasto Żydowskie.
A JAKA BYŁA NAJSTARSZA OSADA NA TERENIE PÓŹNIEJSZEGO KAZIMIERZA?
JAKI DRUGI KOŚCIÓŁ O PRZEDLOKACYJNEJ GENEZIE ZNAJDOWAŁ SIĘ W OKOLICY?
Na początku XIX wieku wyburzono mur cmentarny kościoła św. Wawrzyńca, a w latach 70-tych XIX wieku zaczęły w tym miejscu powstawać kamienice czynszowe. Ulicę wybrukowano kostką porfirową. W 1882 przy ulicy Św. Wawrzyńca zbudowano zajezdnię tramwajową. W zespole budynków dawnej zajezdni od 1998 mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej, ale to zupełnie inna historia :)
Inni zdjęcia: 88888888888 podgolymniebem1547 akcentovaDrops & Sunset photoslove25Chapeau bas. ezekh114Miłość jednego imienia samysliciel35Wybrzeże morza czerwonego bluebird11Po przerwie liskowata248Perspektywa. ezekh114Moje nowe butki # PUMA xavekittyxKwitki z mojej rabatki :) halinam