W ubiegłym roku idąc czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim zastanawiałem się, czy dla idei jego przejścia złamać zakaz poruszania się szlakiem na odcinku Markowe Szczawiny - Żywieckie Rozstaje, czy też wybrać wariant obejścia tego odcinka innym szlakiem. Po dojściu na Markowe Szczawiny dylemat rozwiązał się sam. Od 2008 roku odcinek ten jest już otwarty dla ruchu turystycznego. A dlaczego i kiedy go zamknięto?
W 2000 roku odnowiło się powstałe w roku 1962 wielkie osuwisko zwane Zerwą Cylową. Zerwa to potocznie osuwisko, a nazwa Cylowa bierze się od drugiego imienia Małej Babiej Góry, na której stokach osuwisko owo powstało. Dla bezpieczeństwa turystów szlak więc zamknięto (nie da się przewidzieć, kiedy ziemia obsunie się ponownie).
Osuwisko jest rodzajem ruchów masowych, polegających na przesuwaniu się materiału skalnego lub zwietrzelinowego wzdłuż powierzchni poślizgu, połączone z obrotem. Ruch taki zachodzi pod wpływem siły ciężkości. Osuwiska w Beskidach są szczególnie, gdyż sprzyja im budowa geologiczna, warstwy skał przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych dla wody występują naprzemiennie.
W miejscu, gdzie powstała zerwa rosnął niegdyś potężny las. Wszystkie drzewa wraz ziemią obsunęły się w dół stoku. Dzisiaj możemy obserwować tutaj proces sukcesji. Osuwisko zazielenia się.
Osuwisko to swego rodzaju wyzwanie dla fotografującego. Jak je ująć?