Spóźniający się okres i sposoby na ból podczas okresu .
Dlaczego okres się spóźnia?
Okres to objaw zdrowia. Jego spóźnienie się jest dowodem na to, że została naruszona równowaga organizmu. Wbrew pozorom niewiele trzeba, by do tego doszło.
- Przepracowanie i intensywne ćwiczenia fizyczne. Opóźnienie miesiączki bywa konsekwencją zarówno długotrwałego zmęczenia, jak i doraźnego przeforsowania. W obydwu przypadkach może dochodzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej, a w konsekwencji - braku miesiączki.
- Podróże. Na opóźnienie okresu może wpłynąć zmiana klimatu, strefy czasowej w każdym z tych przypadków twój organizm potrzebuje trochę czasu, by dostosować się do nowych okoliczności. Odzyskanie wewnętrznej równowagi utrudnia dodatkowo związana z wyjazdem nerwówka.
- Stres. Na krótką metę mobilizuje do działania, na dłuższą prowadzi do wyczerpania organizmu. W jednym i drugim przypadku stres przekierowuje wszystkie siły na pracę mózgu i mięśni. Sprawy kobiece odchodzą na dalszy plan, tym bardziej że stres uaktywnia produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych).
- Odchudzanie. Jeśli twoja dieta zawiera za mało kalorii, spada poziom leptyny. Hormon ten odpowiada za regulację apetytu. Gdy jego stężenie maleje, mózg włącza tryb oszczędnościowy. A że w "głodowych czasach" lepiej nie zachodzić w ciążę, zanika jajeczkowanie i okres. Wszystko wróci do normy, gdy zarzucisz restrykcyjne odchudzanie i nabierzesz sił.
- Nadwaga. Zbyt duża masa ciała również prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej, i analogicznie jak w przypadku odchudzania - zaniku miesiączki i jajeczkowania
- Infekcje. Kilku, a nawet kilkunastodniowe opóźnienie się okresu może być konsekwencją silnej infekcji. Nie musi ona mieć nic wspólnego z układem rozrodczym (choć oczywiście stany zapalne jajników także potrafią wstrzymać okres). Przesunięcie może jednak spowodować nawet zwykła grypa. W takim przypadku cykl sam wróci do normy, gdy tylko zregenerujesz siły.
- Zażywane leki. Miesiączka potrafi się rozregulować np. po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych gdy hormony się uspokoją, okres znów będzie regularny. Opóźnienie bywa też skutkiem ubocznym niektórych środków psychotropowych lub na nadciśnienie. W obydwu przypadkach nie należy samowolnie przerywać leczenia. O wiele rozsądniej będzie skonsultować się z lekarzem prowadzącym i poprosić o przepisanie innych leków.
-
Sposoby na ból :
- Leki rozkurczowe (No-spa, Buscopan). Mają mniejsze działanie przeciwbólowe, ale za to łagodzą skurcze macicy. Można je przyjmować przez kilka dni, najlepiej na zmianę z tabletkami przeciwbólowymi.
Zioła. Zmniejszają dolegliwości przy długotrwałym stosowaniu (przepis na mieszankę ziołową o działaniu rozkurczowym znajdziesz w ramce Czytelniczka radzi). Jednak przed taką kuracją wskazana jest konsultacja z lekarzem. Okłady. Najlepsze są ciepłe, ale nie gorące (mogą nasilać krwawienie). Termofor kładzie się na dole brzucha na co najmniej kwadrans, ale lepiej dłużej. W tym czasie warto się postarać o spokój, by móc się odprężyć, co także sprzyja złagodzeniu dolegliwości. Masaż akupresurowy. Trzeba uciskać rytmicznie kciukami punkty znajdujące się na plecach na wysokości talii, w odległości 2 palców od linii środkowej kręgosłupa. Warto robić to w każdej wolnej chwili, im częściej, tym lepiej.