photoblog.pl
Załóż konto
Ważne!

Zdjęcie widoczne dla użytkowników posiadających konto PRO

Kup konto PRO
1906 Allenstein
Dodane 23 PAŹDZIERNIKA 2013
546
Dodano: 23 PAŹDZIERNIKA 2013

1906 Allenstein

1906 Allenstein - Liebstaedterstrasse (Grunwaldzka). Widok w kierunku Johannesbruecke (mostu św. Jana w dół ulicy).

Początek dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej dał jeden z najstarszych traktów dawnego Olsztyna. Podróżowno nim w kierunku Miłakowa, ale też do Dobrego Miasta i Lidzbarka. W epoce napoleońskiej pojedyńcze budynki mieszkalne stały obok mostu św. Jana, dalej po obu stronach drogi, aż do Kaplicy Jerozolimskiej, zwartym szeregiem ciągnęły sie szopy i stodoły olsztyńskich mieszczan. Nie inaczej było jeszcze w połowie XIX w. Domy mieszkalne, a potem czynszowe kamienice, zaczęły tu wyrastać po uruchomieniu kolei. Wielkie znaczenie dla ożywienia tej części miasta miała budowa Koszar Strzelców (1884) oraz oddanie do użytku przystanku kolejowego (1885) a następnie dworca Dolne Przedmieście (1894) - Dworzec Zachodni. Dawna ul.Lipsztacka biegła od Mostu św. Jana do tego tzw. "małego dworca", przy którym znajdował się przejazd przez tory kolejowe, a więc dzisiejszą ul. Grunwaldzką i Jagiełły. Odcinek obecnej ul. Grunwaldzkiej pomiędzy odgałęzieniem Jagiełły a nasypem kolejowym, potem tunelem pod torami , nazywano Feldstrasse, od 1935 r. Mohrungenstrasse. Po wojnie zmieniono nazwy ulic, jak też numerację domów.

 Na pocztówce widzimy duże kamienice północnej strony górnej części ul. Grunwaldzkiej. Dziś na ich miejscu wznoszą się nowe budynki o numerach 24-14. Dom nr 24 stoi na pierwszej z widocznych kamienic, z szyldem kupcaFranza Goerigka. Ta dawna kamienica nr 33 sąsiadowała po lewej ze stojącym na rogu Kasernenstrasse (Koszarowa-Kromera) parterowym domem (widać tylko rynnę i fragment dachu). W szeregu dalej widocznych kamienic,pierwszym z ocalałych mdomówjest ósmy w kolejności budynek. Dwa jego szczyty rozpoznać możemy w oddali. Do dziś posiadają one chorągiewki wiatrowe z datą 1897. Dom ów stał  w poblizu znajdującej się niegdyś po drugiej stronie ulicy synagogi i miał numer 41 (dziś 12). Należał do właściciela browaru E. Reinkego,który wzniósł tę kamienicę i tutaj na przełomie stuleci zamieszkiwał.  
Jak wiemy z historii, do 1772 r. Warmia należała do Polski i po 1-szym rozbiorze Polski, przyznano ją Prusom. Pisałem o ulicy Lipsztackiej, wtedy nazywała się Szosa Miłakowska. Gdy Prusy niedługo potem zrobiły spis ludności, to rodowitych Niemców nie było nawet 10 %. Jak ktoś znał język  niemiecki i nawet kilkanaście słów to zapisano go jako Niemca.
 
//

Informacje o olsztynianin


Inni zdjęcia: Chruszczyki purpleblaack:* patrusia1991gd;) patrusia1991gdJa nacka89cwaWieczór nad jeziorem andrzej73... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24