photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 9 KWIETNIA 2011

Wywiad został przeprowadzony z księdzem Jackiem Godosem.

 

 

 

1. Skąd ksiądz pochodzi? Mógłby ksiądz opowiedzieć nam coś o swojej rodzinnej miejscowości?
- Wbrew pozorom i opiniom w Drobinie urodziłem się w Płocku, tam też mieszkają rodzice. Prawdą jest to, że moja mama pochodzi z tych stron. Myślę, że o Płocku nie trzeba wiele mówić, ani też pisać. Bo to jest miasto znane, szczególnie w tej okolicy. Choć pewnie historia nie jest aż tak oczywista dla wszystkich.
2. Czy od dziecka wiedział ksiądz, że zostanie kapłanem, czy była to nagła decyzja?
-E nie. Choć są osoby, które od dziecka wiedziały, że będą np. księdzem, czy policjantem lub strażakiem. Ja do takich osób nie należałem. To wynikło, jak byłem na spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II podczas światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w bodajże w 1991r- dla was to prehistoria! Byłem wtedy na studiach. Wybraliśmy się ze znajomymi na te dni do Częstochowy. I tak już wyszło.
3. Jak wspomina ksiądz swój pobyt w seminarium?
4. Czy jest tam Dostęp do Internetu, telefonów komórkowych, świata zewnętrznego?
Odpowiedź jednocześnie na pytanie 3 i 4.
-Ciekawie. Z resztą zawsze wspomnienia bardziej dotyczą tych radosnych rzeczy i spraw niż smutnych. To dobra szkoła życia, odpowiedzialności i dyscypliny. Za moich czasów to było dawno temu, już był Internet, choć dopiero raczkował, komórki się pojawiły zaś kontakt ze światem zewnętrznym był, a jakże pewnie, że tak. Prawdą jest, że wtedy nie było takiego dostępu, jak dziś. Nie mogliśmy mieć komórek, bo zresztą były drogie. Dziś w seminarium jest inaczej z tego, co wiem, klerycy posiadają komórki, komputery. Ale to już inne czasy.
5.Jak ksiądz wspomina swoja pierwsza parafię?
-Oj bardzo miło. Zresztą do tej pory mam kontakt z ludźmi, uczniami, dziećmi (obecnie już dorosłymi) ze scholi, zespołu. Praktycznie ž znajomych z portalu NK- to są ludzie z pierwszej parafii.
6. W ilu parafiach przebywał ksiądz zanim trafił do Drobina?
- Jeśli się nie mylę to już 6 placówka- znaczy 5 parafia. W międzyczasie pracowałem też w Caritas w Płocku. Więc trochę już tego było.
7. Co może powiedzcie ksiądz o naszym mieście?
- O Drobinie? Eh to trudny temat. Ma wiele plusów, jak i minusów. Myślę, że niewiele moja opinia się różni od opinii wielu mieszkańców tej miejscowości. Choć widzę z perspektywy wielu lat, czyli już, ponad 30, że się zmieniło w Drobinie dużo, jeśli chodzi o mentalność mieszkańców.
8. Czy może nam ksiądz powiedzieć kilka słów o zabytkowym kościele?
- O kościele? To temat na cały wykład. Jest stary, zabytkowy. Zawiera w sobie arcydzieła sztuki rzeźbiarskiej na skalę ogólnoeuropejską. Jest wiele ciekawych rzeczy, o których często niewielu ludzi wie. Warto sobie poczytać o tym, by wiedzieć, co jest wartościowego obok nas.
9. Jaka jest księdza rola w parafii?
- Moja rola w parafii. Jestem wikariuszem, więc odprawiam Msze Św., spowiadam, czyli to, co robi każdy ksiądz. Poza tym uczę w szkole, mam spotkania z grupami. To tak ogólnie. Odpowiadając jeszcze na następne pytania (12. Czy prowadzi ksiądz jakiekolwiek spotkania młodzieżowe? 13.Czy lubi ksiądz pracować z młodzieżą lub dziećmi?) powiem, że lubię taką pracę. Jest to naprawdę ciekawe doświadczenie i też fajna zabawa.
10.Mówienie kazań jest też obowiązkiem księdza. Skąd biorą się inspiracje na tak ciekawe kazania?
-Kazania. Czy są fajne? Nie wiem. Zawsze uważałem, że kazania mają być pomocne do zrozumienia Boga, Ewangelii i samego człowieka. Ja mówiąc kazania mówię też do siebie, tak by się sam nimi nie zanudzić. Ważne jest, by w tym wszystkim nie zapomnieć o Bogu. On jest najważniejszy.
11. Czy zdarzyła się księdzu jakaś wpadka lub zabawna sytuacja podczas Mszy Świętej?
-Czy była jakaś sytuacja wesoła? Pewnie, że tak. Ciężko teraz tak natychmiast coś sobie przypomnieć, ale takich sytuacji jest wiele, szczególnie w czasie kazań z dziećmi. Nawet tu w Drobinie były takie sytuacje.
14.Czym ksiądz się zajmuje w wolnych chwilach? Jakie są księdza zainteresowania, pasje?
- Wolne chwile? Myślę, co by tu robić;) A poważnie mam wiele rzeczy, które robię. Przeważnie czytam różne rzeczy, oglądam filmy, słucham muzyki. Robię zdjęcia, grafikę.
15. Kto jest księdza autorytetem?
- Autorytet? Trzeba wiedzieć wpierw, co to jest autorytet. Z pewnością to osoba, która swoim życiem prezentuje wartości stałe, niezmienne. To osoba, która żyje tym, co jest piękne i wartościowe, broni zasad i jest prawdziwy. Dla mnie jest taką osobą Bóg, potem papież i ten obecny i poprzedni. Wśród ludzi współczesnych? Obawiam się, że nie ma takich osób. Jak obserwuję świat z boku, to zauważam, że jest coraz mniej ludzi, którzy potrafią żyć zgodnie z pewnymi wartościami, zasadami i normami. Chyba świat się pogubił, ludzie się gubią, nie potrafią dostrzegać prawdy, życia, swoich zasad, obowiązków.
16. Co dla księdza jest najważniejsze? Czym się ksiądz kieruje w życiu?
- Co jest najważniejsze? Życie, przyjaźń, szczerość i wierność sobie i drugiemu człowiekowi. Jak to inaczej można ująć- życie zgodnie z przykazaniami. Naprawdę daje to wiele radości i spokoju w życiu.