photoblog.pl
Załóż konto
Ważne!

Zdjęcie widoczne dla użytkowników posiadających konto PRO

Kup konto PRO
Sikorka modraszka
Dodane 22 CZERWCA 2007 , exif
1033
Dodano: 22 CZERWCA 2007

Sikorka modraszka

Przylatują zawsze w zgodnych parach. No bo ptaszki te w parach trzymają się aż do śmierci jednego z partnerów. Co więcej, para stara się pilnować nawet zimą w pobliżu terytoriów lęgowych, a już od lutego zbliża się lub wręcz na nie wraca, jeżeli w ogóle w poszukiwaniu pokarmu je opuściła. Teoretycznie te małe ptaszki o śmiesznych błękitnych, a raczej modrych czapeczkach powinny uchodzić za wzór wierności. Samica jest bardzo dzielną rodzicielką. Może znieść nawet do 15 jaj. Sama ilość to już coś, ale naprawdę wyczynem jest stosunek wagowy zniesionych jaj do wagi samej samicy. Sikorka modra nie jest ptakiem dużym i waży około 10 gramów. Jej jaja mogą ważyć 15 gram, czyli w ciągu dwóch tygodni samica znosi jaja ważące 1,5 raza tyle ile ona sama. I to jak na razie wszystkie przymioty sikorki modrej, które mogłyby się spodobać konserwatystom....bo jest druga strona medalu :) U tego małego ptaszka związek z partnerem, no i przywiązanie do terytorium nie muszą się przekładać bowiem na wierność małżeńską. Z różnych badań wynika, że młode, którymi opiekuje się jedna para sikor modrych, mogą pochodzić nawet od trzech - czterech ojców. Skąd taka skłonność do skoków w bok u kogoś, kto ma stałego partnera? Otóż może się to brać z kilku powodów: bezpłodności prawowitego partnera, chęci poznania z partnerem o nieco lepszej jakości niż prawowity (u tych sikor poznaje się to po intensywności niebieskiego na czapeczce:)). Przyczyną może też być chęć posiadania przez samicę młodych zróżnicowanych genetycznie, co na przykład w momencie pojawienia się jakiejś choroby pozwoliłoby na uniknięcie straty przynajmniej części lęgu, zasada przetrwania... Inaczej zachowują się sikorki w Puszczy Białowieskiej a inaczej w miejskich parkach. Hmm badania zaskakują :) Naukowcy podejrzewają, że w Lasach i Puszczach, do zdrad dochodzi znacznie rzadziej niż w miejskich parkach lub innych lasach. To,że miasta psują ...wiadomo nie od dziś ;) Bynajmniej nie przez to, że żyjące w pierwotnym lesie ptaki są z jakichś powodów wierniejsze. One żyją tu bowiem w znacznie mniejszych zagęszczeniach niż gdzie indziej, a przy okazji mieszka tu sporo drapieżników. Latanie w poszukiwaniu okazji do zdrady mogłoby się po prostu skończyć znacznie szybciej utratą życia niż gdzie indziej. Ciekawe , prawda? :)

Komentarze

Użytkownik usunięty Całkiem ciekawa ta opowiastka o ptaszkach ;-)
Nie dla dzieci :P bo to zły przykład :P

Im głębiej badamy przyrodę...
...tym więcej takich przykładów.
Podobnie jest z łabędziami,
kolejny symbol wierności i Rodziny.
23/06/2007 8:59:11
~piórko No tak wyszlo szydlo z worka sikorki nie sa wierne swoim mężczyznom i zdradzaja je wielokrotnie. Pewnie tez sa perwersyjne , skoro takie niewierne.Z określeniem "sikorki"spotkalem się w" Potopie" jako określenie białogłów -szlachcianek,swoja drogą ciekawe czemu Sienkiewicz nazwał kobiety sikorkami:)
22/06/2007 22:52:54
leonardo Zdjęcie jak zawsze cudowne!
Bravo..
i piekne słowo do wiernych pod zdjątkiem

Pozdrawiam cieplutko
22/06/2007 22:47:13
morelkowe u mnie też dużo sikorek..
ale najwięcej to chyba srok, bo mają tu gdzieś blisko gniazdo ^^
22/06/2007 21:27:10
amigowska ciekawe,ciekawe te sikorki coraz bardziej mi sie podobają,chociaż ja jestem zwolenniczką monogami
22/06/2007 20:55:13

Informacje o mgnienia


Inni zdjęcia: Something new... mattdataLasoterapia chasienka1482 akcentova.... sweeeeeettt:) nacka89cwaJuż za tobą tęsknie bluebird11synek nacka89cwaJa nacka89cwaPobyt w Bydgoszczy. 15.05.2025 adezianDeszczowo elmar