WKKW - czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, jest konkursem składającym się z trzech dyscyplin a) ujeżdżenia, b) próby terenowej, c) skoków. Konkursy WKKW rozgrywane są w trzech klasach : C, N i P. Konkurs ten trwa trzy dni.
Rozgrywa się również tzw. "konkursy WKKW kombinowane". Trwają one jeden, dwa lub trzy dni.
Obok zostały przedstawione programy poszczególnych konkursów WKKK-kombinowanych. Próba terenowa w konkursach WKKW odbywa się na czterech odcinkach. Pierwszy to tzw. "drogi i ścieżki". Drugi to tzw. "steepplechase", czyli bieg z przeszkodami. Długośc tego odcinka wynosi ok. 3,2 km. Później znowu "drogi i ścieżki". Czwartym etapem jest "cross", którego długość wynosi ok. 7,2 km i zawiera 32 przeszkody. Etapy pierwszy i trzeci liczą razem ok. 15,2 km. Cała próba terenowa to 25,6 km do pokonania dla konia.
Zasady przyznawania miejsc :
Obok zostały przedstawione tabele pokazujące mechanizmy oceniania w skokach i próbie terenowej. W próbie ujeżdżenia obowiązują zasady oceniania ogólnie przyjęte dla tej dyscypliny. A punkty karne oblicza się w następujący sposób : ilość zdobytych przez zawodnika punktów dzieli się przez ilość sędziow i mnoży przez 0,6. Wynik tego działania daje liczbę punktów bonifikacyjnych. Aby uzyskać liczbę punktów karnych należy odjąć od punktów, które można było zdobyć punkty bonifikacyjne zdobyte przez zawodnika i pomnożyć przez współczynnik (od 0,5 do 1,5 w zależności od trudności próby).
O miejscu w konkursie WKKW decyduje liczba punktów karnych zdobytch przez poszczególnych zawodników. Jeśli to nie wyłoni zwycięzcy o pierwszeństwie decyduje ilość punktów karnych zdobytych przez zawodnika w "cross-country", jeśli to nie da rozwiązania wygrywa zawodnik, który uzyskał mniej punktów karnych w "steepplechase". W dalszej kolejności zwraca się uwagę na czas przejechania krosu. Wygrywa ten zawodnik, którego czas przejazdu był bardziej zbliżony do normy czasu.
Układ dyscyplin w zawodach
WKKW-kombinowane
Zawody
Układ dyscyplin
Trzydniowe
Układ taki jak w zwykłym konkursie WKKW
Dwudniowe
W dniu pierwszym ujeżdżenie a po 15 min. przerwy skoki. W dniu drugim odbywa się próba terenowa.
Jednodniowe