. . . . NA TLE PASMA KRYWANIA
Krywań (Kriváň) –(2494 m n.p.m.) szczyt w południowo-zachodniej części Tatr Wysokich po stronie słowackiej o charakterystycznym, zakrzywionym wierzchołku, od którego wziął swoją nazwę (nadal spotykana jest wśród starszych górali wymowa "Krzywań"). Krywań położony jest w grani bocznej, na zakończeniu długiego (ok. 10,0 km) grzebienia odchodzącego od głównej grani tatrzańskiej w Cubrynie (Čubrina). Cała odnoga jest nazywana "główną granią odnogi Krywania"
Od szczytu wężowato odchodzi kilka grzebieni. Południowy grzebień - Pawłów Grzbiet(Pavlov chrbát) przechodzi przez Krywańską Przełączkę (Daxnerovo sedlo) i Mały Krywań (Malý Kriváň), niżej rozszerza się w grzbiet kończący się Nad Pawłową (Nad Pavlovou). Południowo-zachodni grzebień opada dwoma kulminacjami - Wyższą (Vyšná priehyba) i Niższą Prehybą (Nižná priehyba), do lesistego Gronika (Grúnik). Pomiędzy ramionami znajduje się, należący do Doliny Bielańskiej (Belanska dolina) - Wielki Żleb Krywański (Veľký žľab). Grzbiety zachodni i północno-zachodni schodzą do Doliny Koprowej, która wcina się w masyw swoimi odgałęzieniami tzw. Szkaradnym Żlebem (Škaredý žľab) i Korytem Krywańskim (Krivánska kotlina). Ściany Krywania powyżej Doliny Koprowej wznoszą się na ok. 1300 m. W kierunku północnym stoki szczytu opadają w kierunku Doliny Niewcyrskiej. Od strony wschodniej pod ściany Krywania podchodzi Dolina Ważecka (słow. Važecká dolina), w której na wysokości ok. 2013 m n.p.m. znajduje się duży (4,3 ha i ok. 23,0 m głębokości) Zielony Staw Ważecki (Zelené pleso pod Kriváňom).
Dla turystyki udostępniono południowy i południowo-zachodni grzebień prowadząc przez nie znakowane szlaki turystyczne. Szlak oznaczony kolorem zielonym poprowadzony jest z z Trzech Źródeł (Tri studničky) zalesionym i porośniętym kosodrzewiną grzbietem południowo-zachodniego ramienia Krywania aż do Gronika. Dalej szlak odchodzi w dół w kierunku Krywańskiego Żlebu, za którym łączy się z oznaczonym kolorem niebieskim szlakiem podchodzącym na Krywań poniżej południowego ramienia szczytu. Dwie połączone trasy prowadzą na sam szczyt przez Mały Krywań i Krywańską Przełączkę. Szczyt dostępny jest latem. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj: do 1000 m - 3 miesiące, do 1500 m - 4 miesiące, do 2000 m - 5 miesięcy, a na szczycie 2494 m nawet 6,5 miesięcy.