Historia Internetu w Polsce
Jako symboliczną datę, od której zaczęła funkcjonować sieć Internetu w Polsce należy uznać 17 sierpnia 1991 roku. Wtedy to właśnie nastąpiła wymiana informacji, przy użyciu protokołu IP pomiędzy Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze.
Jednak oficjalnie to 20 grudnia 1991 roku jest datą uzyskania przez nasz kraj dostępu do Internetu, wtedy to USA zniosły embargo na połączenia przez sieć komputerową z naszym państwem, co dało nam całkowity dostęp do ówcześnie oferowanych usług w globalnej sieci komputerowej.
Lecz te dwie daty to tylko symbole. Wysiłki polskich kręgów naukowo akademickich o przyjęcie Polski do EARN (ang. European Academic and Research Network) i zniesienia blokady przez Stany Zjednoczone Ameryki na eksport nowoczesnej techniki komputerowej i telekomunikacyjnej na kraje byłego układu warszawskiego, rozpoczęły się już w 1989 r.
Na początku roku 1991 przy Uniwersytecie Warszawskim została założona NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) jako zespół koordynujący wprowadzanie sieci Internetu. Początkowo dostęp do Internetu w Polsce miały tylko ośrodki naukowe: Wydział Fizyki UW, Obserwatorium Astronomiczne UW, Centrum Informatyczne UW, Centrum Astronomiczne PAN, Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie oraz pojedyncze stanowiska na uczelniach w Toruniu, Krakowie i Katowicach.
W 1992r. NASK kontaktuje Polskę ze światem przez Danię łączem o przepustowości przesyłu danych 9600 kbps, a następnie w tym samym roku łączem satelitarnym przez Szwecję łączem 38400 kbps. W tym też roku Telekomunikacja Polska S. A. oddała do użytku sieć pakietową POLPAK, która działała na bazie protokołu X.25 z przepustowością 64 kbit/s do 2 Mbit/s i była wykorzystywana do połączeń terminalnych przekazując głównie pocztę elektroniczną.
Rok 1993 (grudzień) przyniósł przekształcenie NASKu w samodzielną jednostkę badawczo rozwojową, podległą Komitetowi Badań Naukowych. ATM S.A. wraz z NASK zaczyna w tym roku oferować dostęp do Internetu. W tym czasie mało, kto zdawał sobie sprawę, co to jest Internet i jaką ma to przedsięwzięcie przyszłość dla biznesu. Dlatego poza środowiskami naukowymi zainteresowanie było prawie żadne.
To też rok uruchomienia pierwszego polskiego serwera WWW i powstania pierwszego protoplasty polskich serwisów - Polska Strona Domowa (Polish Home Page). W 1995 roku powstaje pierwszy polski portal internetowy Wirtualna Polska działający do dziś i cieszący się rosnącym zainteresowaniem użytkowników, a w roku następnym zaczyna działać OptimusNet, dziś znany jako Onet.pl. W kwietniu 1996 roku TP S.A. uruchomiła dostęp do sieci Internetu przez modem dla wszystkich swoich abonentów.
Od tego momentu Internet przeżywa swój rozkwit, staje się coraz bardziej popularny wśród prywatnych użytkowników, zostaje wykorzystywany przez przedsiębiorstwa, instytucje, bankowość i media.
W kolejnej notce: Jak wyszukać informacje w Internecie ?