Porowatość włosa wynika z ułożenia łusek włosowych. Gdy łuski ściśle do siebie przylegają, nie odstają, tworzą gładką powierzchnię mamy do czynienia z włosami o niskiej porowatości. Gdy łuski bardzo odstają, są rozchylone, struktura włosa jest porowata i nierówna są to włosy o wysokiej porowatości. Ułożenie łusek pomiędzy tymi dwoma stanami jest porowatością średnią. Warto też pamiętać, że porowatość włosów może być inna w różnych partiach włosów na przykład niska bliżej głowy, a średnia lub wysoka poniżej linii kucyka czy na końcówkach.
Porowatość Niska Charakteryzują się tym, że są gładkie, śliskie, wręcz wyślizgują się z gumek i spinek. Są trudne w stylizacji, nie chcą trzymać formy, po ułożeniu szybko wracają do swojego naturalnego kształtu. Bywają też trudniejsze do zafarbowania, ponieważ barwniki z większym trudem wnikają do wnętrza włosa. Są bardziej lśniące od typów o większej porowatości. Trudno przyjmują wodę ze względu na ściśle ułożone łuski, a później niechętnie ją oddają schną długo, czy to naturalnie czy przy użyciu suszarki. Dzięki temu też nie wysychają tak łatwo w suchym otoczeniu. Mogą wydawać się oklapnięte i bez objętości, a poza tym łatwo je obciążyć zbyt intensywną pielęgnacją czy stylizatorami. Nie przepadają za proteinami. Włosy niskoporowate są zwykle nieco bardziej odporne na zniszczenia, jednak poddawane męczącym zabiegom (prostowanie, suszenie gorącym nawiewem, rozjaśnianie, uszkodzenia mechaniczne) mogą zmienić porowatość na wyższą.
Porowatość Średnia Są stosunkowo najłatwiejsze w obsłudze. Ich charakterystyka wypada pomiędzy porowatością niską a wysoką. Zwykle są to włosy zdrowe, z niewielkimi uszkodzeniami. Ich pielęgnacja jest stosunkowo łatwa, ponieważ nie reagują na niektóre składniki aż tak negatywnie jak włosy o porowatości niskiej i wysokiej. Przez to czasami trudno jest stwierdzić, który kosmetyk nam pasuje a który nie. Pielęgnacja takich włosów powinna być umiarkowana.
Porowatość Wysoka Mogą być dla kobiety utrapieniem, gdy nie są odpowiednio pielęgnowane. Wysoka porowatość może być naturalną cechą lub wynikiem uszkodzeń, stosowania prostownicy i rozjaśniania. Łuski są rozchylone i zaczepiają o siebie, powodując trudności w rozczesywaniu, puszenie i elektryzowanie. Takie włosy bardzo łatwo oddają wodę w suchym otoczeniu. Stosunkowo łatwo je zafarbować, ale z kolei szybciej oddają kolor po farbowaniu. Włosy o wysokiej porowatości wymagają całego szeregu składników w pielęgnacji emolientów, by chronić przed utratą wilgoci; humektantów, by dostarczyć wilgoć do wnętrza włosa; protein o małych i dużych cząsteczkach, by wypełnić ubytki pomiędzy łuskami.