Błękitny Meczet - został pobudowany z polecenia sułtana Ahmeda I w Stambule.
Budowę rozpoczęto w 1609. Ambicją sułtana Ahmeda I, było stworzenie budowli wspanialszej od stojącej w pobliżu Hagii Sofii. Projektantem nowej świątyni, która miała stać się najważniejszym meczetem Imperium osmańskiego był Sedefkâr Mehmet Aa.
Do meczetu dołączono kompleks innych budynków: medresę, jadłodajnie dla ubogich, szpital, hale handlowe, szkołę, mauzoleum, karawanseraj oraz fontannę.
Światło do wnętrza meczetu przenika przez 260 okien, niestety ani witraże, ani żyrandole nie są oryginalne, ale mimo wszytko piękne. Półkopuły i kopułę główną pokrywają arabeski.
Dlaczego błękitny?
Wzdłuż ścian biegną galerie, które zdobi 21 tysięcy płytek fajansowych z manufaktur w 0zniku. Ich utrzymane w błękitnej tonacji ornamenty roślinne dały meczetowi jego popularną nazwę.
Należy zauważyć, że jest to nie tylko atrakcja turystyczna, ale i czynny meczet. W związku z tym część modlitewna oddzielona jest od części dla turystów, którzy wchodząc do wnętrza muszą, zgodnie z tradycją muzułmańska, zdjąć buty oraz okryć kolana i ramiona (do tego celu służą błękitne chusty wypożyczane przy wejściu do meczetu).
A to tak dziś o tym wspaniałym meczecie, bo wczoraj (czyt. noc sylwestrową)
trułam o nim dupę dla mojej już niemal śpiącej siostrze ciotecznej Justynie.
I jaka byłam z niej dumna gdy z rana pamiętała co mówiłam :D :*
Yeni Yiliniz Kutlu Olsun !!!
(Szczęśliwego Nowego Roku)
zdjęcia z deviantart.com autorstwa:
-Shahenshah
-ibrahimozdemir
-EMOfrrreak