Śledziona (łac. lien) jest największym narządem limfatycznym. Znajduje się w jamie brzusznej, wewnątrzotrzewnowo, w lewym podżebrzu pomiędzy IX a XI żebrem.
Waga śledziony wynosi ok. 200 g. Wymiary: 12 cm / 7 cm / 4 cm. W wyniku starzenia organizmu dochodzi do inwolucji śledziony.
Głównym zadaniem śledziony jest wytwarzanie immunoglobulin. Śledziona jest miejscem usuwania defektywnych lub "starych" erytrocytów. W życiu płodowym jest miejscem namnażania erytrocytów.
W niektórych chorobach dochodzi do (niekiedy znacznego) powiększenia śledziony. Stan patologicznie powiększonej śledziony, powodujący zaburzenia ogólnoustrojowe pod postacią pancytopenii określa się jako hipersplenizm. Powiększenie śledziony i w konsekwencji jej martwicę może spowodowac amfetamina i jej pochodne.
Składa się z dwóch rodzajów tkanki:
miazgi białej, która zbudowana jest głównie z limfocytów zgromadzonych wokół naczyń będących odgałęzieniami tętnicy śledzionowej, którą krew dopływa do śledziony.
miazgi czerwonej, w której leżą wysepki miazgi białej zbudowanej z tkanki łącznej, w której są makrofagi oraz komórki krwi. Głównym zadaniem tej tkanki jest filtrowanie krwi i usuwanie z niej uszkodzonych i starych erytrocytów.
Możliwe jest również jednoczesne wystepowanie 2 lub 3 śledzion, z tym, że sledziony dodatkowe sa znacznie mniejsze (ich rozmiar wyraza sie w milimetrach). Stan taki nie jest uznawany za patologię. Zobacz też: układ limfatyczny.
Ja (Chołasz) wraz z Natalią postanowiliśmy założyć pierwszy na świecie klub wielbicieli śledziony :[damyrade] co tu dużo opowiadać... śledZioNa !! :D
I NASZ STYL TO EMO!!