Choroby przenoszone drogą płciową.
Czym są infekcje przenoszone drogą płciową?
Jako nastolatka zaczynasz myśleć o wielu rzeczach, które będziesz przechodzić po raz pierwszy. Pierwszy pocałunek, miesiączka, pierwszy raz. Z jednej strony trochę się boisz, z drugiej jesteś podekscytowana. Na pewno pomyślałaś o ochronie przed ciążą, ale - jak większość nastolatek - prawdopodobnie nie wzięłaś pod uwagę innych niepożądanych skutków rozpoczęcia aktywności seksualnej. Do najbardziej uciążliwych należą infekcje przenoszone drogą płciową, zwane również chorobami wenerycznymi.
Do najczęściej występujących należą choroby układu moczowo - płciowego, opryszczka narządów płciowych, brodawki płciowe, rzeżączka, wszy łonowe, świerzb, syfilis, a nawet HIV/AIDS. Niestety, statystyki pokazują, że nastolatki najczęściej nie poświęcają wystarczającej uwagi sposobom zapobiegania tym chorobom.
Oto kilka wskazówek jak zabezpieczyć się przed infekcją, w porę zauważyć objawy zakażenia i zapewnić odpowiednie leczenie.
- Przede wszystkim nie wstydź się. Choroby narządów płciowych to krępujący temat, ale może przytrafić się każdemu.
- Uprawianie seksu oralnego, pochwowego i analnego bez prezerwatywy zawsze stanowi ryzyko zarażenia.
Dwa najskuteczniejsze sposoby chroniące przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową:
~ Jeżeli chcesz tego uniknąć, istnieją dwa rozwiązania. Możesz całkowicie powstrzymać się od aktywności seksualnej
~ albo używać prezerwatyw za każdym razem gdy odbywasz stosunek.
Nawet jeśli stosujesz już inne środki zapobiegające ciąży, takie jak tabletki i plastry antykoncepcyjne lub środki dopochwowe i plemnikobójcze nie ochronią Cię one przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego Twój partner powinien zawsze zakładać prezerwatywę.
Pamiętaj, że ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jest znacznie łatwiejsza niż ich leczenie.
Jak rozpoznam, że cierpię na chorobę przenoszoną drogą płciową?
Powszechne objawy to nietypowa wydzielina z pochwy (o nietypowym zapachu lub kolorze), ból podczas oddawania moczu, a także pojawienie się guzków i bolesnych miejsc w obszarze narządów płciowych. Jeżeli tylko zaobserwujesz u siebie takie objawy koniecznie idź do ginekologa! Często najłatwiej wyleczyć choroby przenoszone drogą płciową, jeżeli zostaną one szybko zdiagnozowane. Jeżeli tylko czujesz, że coś jest nie tak, warto jak najszybciej umówić się do lekarza.
Niektóre infekcje przebiegają bezobjawowo, więc jedynym sposobem zdiagnozowania choroby jest przeprowadzenie badań przez lekarza rodzinnego albo lokalną przychodnię. Testy są szybkie i bezbolesne. A ponieważ lekarze rodzinni przeprowadzają takie badania cały czas, nie ma się czego wstydzić lepiej w porę dowiedzieć się o niektórych infekcjach, gdyż w przyszłości mogą one powodować nieodwracalne skutki.
Na przykład zakażenie bakterią Chlamydia bardzo powszechna i łatwa do wyleczenia infekcja przenoszona drogą płciową - nie ma wyraźnych objawów, ale nieleczona może stać się przyczyną bezpłodności u kobiet. Warto więc przełamać wstyd i przejść odpowiednie badania, zanim będzie za późno.
~Monika.