photoblog.pl
Załóż konto
Ważne!

Zdjęcie widoczne dla użytkowników posiadających konto PRO

Kup konto PRO
Wnętrze psa.
Dodane 12 MARCA 2010
7553
Dodano: 12 MARCA 2010

Wnętrze psa.

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie psa.Wątroba, jest bardzo ważną "fabryką chemiczną". Spełnia ona kilka funkcji związanych z krwią, przechowywaniem substancji odżywczych i neutralizacją toksyn ("trucizn").Do uszkodzenia jej funkcji może dojść z różnych przyczyn m.in. przez wirusy, bakterie, pasożyty, leki, choroby innych narządów, a także substancje chemiczne. Na szczęście wątroba ma dużą zdolność do regeneracji. Po rozpoznaniu i leczeniu schorzenia zwierzak przez długi czas może wieść spokojne życie.


Funkcje śliny:
Ślina działa jak łącznik, który ma scalić pokarm w duża pigułę oraz zwilża przełyk, aby ułatwić jej przełkniecie. Ślina zawiera enzym (ptialinę), który rozpoczyna trawienie skrobi już w pysku: jest on wydzielany do pokarmu i wraz z nim wędruje do żołądka, cały czas kontynuując swoją pracę. Ślina także czyści język. Zmysł smaku częściowo zależy od działania śliny, która wymywa z pokarmu substancje oddziałujące na kubki smakowe psa. Parowanie śliny z języka jest ważnym elementem mechanizmu utrzymywania stałej temperatury ciała.

 

Z pyska do żołądka:

Pies bierze pokarm do pyska i rozdrabnia go szczękami. Język formuje pokarm w porcję, a potem przesuwa ją do tyłu, skąd wędruje przez gardło, nad krtanią do przełyku, który otwiera się, aby ją przyjąć i zaraz za nią się zamyka. Ten manewr, zatrudniający tuzin drobnych mięśni i precyzyjnie ustawiona kontrolę nerwowa, można podsumować jednym słowem - przełykanie. W przełyku ruchy mięśniówki, zwane perystaltycznymi, przeciskają pokarm jak pastę do zębów w tubie. Przełyk ma grubsze i bardziej rozciągliwe ścianki niż jelita, więc pies jest w stanie przełykać duże twarde kawałki jedzenia - np. kości, ale także kamyki czy małe zabawki, które mogą potem utknąć w żołądku lub jelicie cienkim. Przełykiem pokarm dociera do żołądka. Zastawka zwana "wpustem" otwiera się na moment, aby wpuścić porcję pokarmu do żołądka i się szczelnie za nią zamyka. Trawienie w żołądku: żołądek psa podzielony jest na dwa mniej więcej równe pola - część wpustową i część oddźwiernikową. Okolica wpustowa zawiera gruczoły żołądkowe, które produkują kwas żołądkowy i enzym - pepsynę, rozkładający białka. W okolicy oddźwiernikowej rozmieszczone są gruczoły produkujące śluz, nawilżający trawiony pokarm i zapobiegający trawieniu ścianek żołądka i jelit.


Tchawica - jest narządem o kształcie rurowym, zbudowanym z ok. 35-40 chrząstek w formie niepełnego pierścienia (kształt litery C), utworzonych z tkanki chrzęstnej szklistej. Wolne końce chrząstek tchawiczych łączy ściana błoniasta, w której znajduje się mięsień tchawiczy. Chrząstki tchawicze połączone są między sobą więzadłami obrączkowatymi. Wnętrze tchawicy wyścielone jest urzęsionym, dwurzędowym nabłonkiem cylindrycznym. U zdrowych psów podczas oddychania średnica tchawicy zmienia się nieznacznie, co nie zaburza ilości dostarczanego do płuc powietrza.



Odbyt najczęściej sprawia kłopoty z powodu umiejscowionych tam zatok okołoodbytniczych. Są to dwa gruczoły położone symetrycznie po obu stronach odbytu - u niektórych ras i osobników ich ujścia zatykają się. Przeładowanie zatok gruczołów okołoodbytowych prowadzi z czasem do ich zapalenia, ropnego stanu zapalnego, powstania ropnia i w konsekwencji przetoki zatoki okołoodbytowej. Przeładowanie zatok okołoodbytowych objawia się saneczkowaniem. Saneczkujący pies jest podejrzewany przez właściciela o zarobaczenie. Nic bardziej mylnego. Zwierzę chce po prostu opróżnić swoje zatoki okołoodbytnicze, a uprzedzam: ich zawartość jest bardzo cuchnąca i wypróżnienie zatok na dywan to duży kłopot dla właściciela.

 

 

 

Ciekawostki:
- częstotliwość oddechu u psa wielkości owczarka niemieckiego wynosi 20 oddechów na minutę
- serce psa bije z częstotliwością 80-120 uderzeń na minutę
- tętno można wyszukać na wewnętrznej powierzchni uda, zaś uderzenia serca da się wyczuć po lewej stronie klatki piersiowej na wysokości stawu łokciowego.

 

 

 

 

 

 

źródło: http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://republika.pl/blog_dk_1241682/2550372/tr/wnetsza_psa.jpg&imgrefurl=http://pies-przyjaciel.blog.onet.pl/&usg=__Tc9lWXNhhhxYHkxLPHhQnbJrDIg=&h=347&w=500&sz=46&hl=pl&start=10&um=1&itbs=1&tbnid=K7kTlZIuY_LI8M:&tbnh=90&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3Dbudowa%

Komentarze

~krzy fajne
11/02/2021 17:12:10
~aguciak super nauczę sie
06/09/2019 17:26:30
~super super


06/09/2019 17:25:35
~roksana zajebiste wszystko fajnie pokazane mozna się szybko nauczyć
25/06/2011 18:43:26
~lukasz morzna się czegos nauczyc
22/06/2011 14:05:32
~lal łał
22/06/2011 13:51:32
~pawel fajne
21/05/2011 6:19:43
~Asia Bardzo przydatna notka:)
12/03/2010 17:40:27