Photoblog.pl

Załóż konto

olsztynianin 

2021/08/03   

Ząbkowice Śląskie Zamek...

« następne   poprzednie »
Ząbkowice Śląskie Zamek...

Żąbkowice Śląskie Zamek...

Ruina - pocztówka z pierwszej dekady XX stulecia.

Atrakcje Ząbkowic Śląskich. Dwór Kauffunga, Izba Pamiątek Regionalnych. Laboratorium Frankensteina

Odnowiony Dwór Kauffunga mieszczący Izbę Pamiątek Regionalnych i Laboratorium Frankensteina

 

W środku znajdziecie 18 pomieszczeń, w których zgromadzono różne pamiątki związane z regionem od starej broni, przez Torę, która prawdopodobnie pochodzi z ząbkowickiej synagogi aż po sprzęty domowe i wagę sklepową z czasów PRL. Dodatkową atrakcją jest Laboratorium Frankensteina, nawiązujące do słynnego monstrum i jego twórcy, którzy to oczywiście nie mieli nic (poza nazwiskiem) z Ząbkowicami wspólnego. W Dworze Kauffunga stworzono laboratorium naukowca, a zwiedzającym pozwolono też zajrzeć do tutejszych podziemi, gdzie umieszczono kości, groby, dziwaczne postaci oraz preparaty niewielkich zwierząt w formalinie. Żeby było jeszcze straszniej, to w półmroku usłyszycie wycie potępieńców.

Opis

Ruiny zamku wzniesionego w XIV wieku przez piastowskiego księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1321 roku. Strzegąc granicy księstwa z Czechami narażony był na ataki z ich strony. W 1335 roku był oblegany przez Czechów, ale oparł się atakom. W połowie XIV wieku jednak rezydencję na nim mieli synowie czeskiego króla Jerzego. W 1468 roku został zniszczony przez mieszczan świdnickich, wrocławskich i nyskich. Po odbudowie ponownie zniszczony przez wojska Macieja Korwina w 1489 roku po paromiesięcznym oblężeniu, potem na jego miejscu wzniesiony został nowy zamek w stylu renesansowym. Zbudował go w latach 1522-1532 książę ziębicki Karol I według projektu Benedykta Rejta, czeskiego architekta, który projektował między innymi praskie Hradczany. Został zdobyty i zniszczony w czasie 

 

W czasie wojny trzydziestoletniej w XVII wieku po kilku szturmach wojsk cesarskich, kiedy brak żywności zmusił załogę do poddania się. W 1642 roku zdobyty przez Szwedów, a kiedy w 1646 roku znów zdobyli zamek Austriacy marszałek Montecuccoli polecił częściowo go wysadzić. Niedługo potem został częściowo odremontowany na potrzeby kancelarii starościńskiej. W 1728 roku został opuszczony i popadł w ruinę. Pogłębił ten stan pożar z 1784 roku.

 

Po drugiej wojnie światowej istniało jeszcze częściowo zasypane przejście podziemne do zamku w Kamieńcu Ząbkowickim.

 

 

 

Brak komentarzy

Najnowsze wpisy

Olsztyn - "Urania" - Ż

 

Olsztyn - Tramwaj...

 

Olsztyn - Tramwaj...

 

Olsztyn - Tramwaj...

 

Pierwsza elektryczna kolej...

 

Kahlenberg...

 

XVI wiek  Węgierska kolej...

 

Wpis olsztynianin

 

Wszystkie wpisy