Z wyglądu i charakteru kot balijski bardzo przypomina kota syjamskiego. Różnica między tymi dwiema rasami polega jedynie na rodzaju i długości futerka.
Historia
Kot balijski wbrew pozorom nie pochodzi z Bali. Powstał najprawdopodobniej w wyniku samoistnej mutacji w miotach kotów syjamskich. W latach 20. XX wieku w amerykańskiej hodowli syjamów urodził się długowłosy kociak o wszystkich cechach ubarwienia i postury syjama. Podobne kotki rodziły się też w innych hodowlach, ale miłośnicy syjamów nie byli tym faktem zachwyceni - uważali, że taka mutacja podważa czystość rasy. Do dzisiaj nie wyjaśniono, skąd wziął się gen odpowiedzialny za długie futro u syjamów. Hodowcy jednak wkrótce pogodzili się z długowłosą odmianą i w latach 50. zainicjowano osobną gałąź hodowli. We wczesnych latach 70. długowłose syjamy zostały uznane za odrębną rasę, której nadano nazwę "kota balijskiego". W 1984 roku rasa została zarejestrowana w FIFe.
Wygląd
Kot balijski jest kotem średniej wielkości, zarówno sylwetką, jak i barwą okrywy przypomina do złudzenia kota syjamskiego. Jego głowa jest mocno klinowata, o zwężających się liniach, prostym, wydłużonym nosie bez przełomu. Jego uszy są duże, szerokie u nasady, spiczaste na końcach. Oczy - podobnie jak u syjama - lekko skośne, w kształcie migdałów, o barwie szafirowoniebieskiej. Tułów jest smukły i umięśniony, lekko wydłużony, nie może być zbyt szeroki ani ociężały. Kończyny długie, smukłe, przednie krótsze od tylnych, stopy małe i owalne. Ogon wyjątkowo długi, cienki i spiczasto zakończony.
Futro kota balijskiego jest miękkie i jedwabiste, w dotyku przypomina nieco futro gronostaja. Nie jest tak gęste i długie, jak u innych ras długowłosych, w dodatku pozbawione jest podszerstka, co sprawia, że podczas ruchu faluje. Długie włosy ni obejmują całego ciała. Najkrótsze znajdują się na głowie, barkach, szyi i grzbiecie, dłuższe są włosy ba brzuchu i bokach. Kryza jest dość skąpa, za to długie pióra na ogonie stanowią dumę i ozdobę rasy.
Odmiany barwne są takie same, jak u kotów syjamskich. W Ameryce Północnej koty balijskie hoduje się we wszystkich możliwych wariantach kolorystycznych, począwszy od kotów z ciemnobrązowymi oznakami poprzez koty z rudymi oznakami do kotów z oznakami tabby, a koty o nietypowym ubarwieniu klasyfikuje się do rasy Colorpoint długowłosy.
Charakter
Także pod względem osobowości kot balijski niezwykle przypomina swojego syjamskiego krewniaka. Jest bardzo wrażliwy, towarzyski, lubi być w centrum zainteresowania. Jest niezwykle "rozmowny", podczas zabawy wydaje z siebie najprzeróżniejsze dźwięki. Lubi pieszczoty, codziennie domaga się porcji głaskania.