Przy podwyższonym poziomie cholesterolu zaleca się spożywanie oliwy z oliwek. Przede wszystkim zawarte w niej proste nienasycone kwasy tłuszczowe mogą znacząco obniżyć cholesterol. W przeciwieństwie do pozostałych olejów, oliwa z oliwek zawiera składniki fenolowe i drugorzędne substancje roślinne, które odpowiadają za jej wyjątkowy smak i aromat. Wiele z tych związków ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Związki fenolowe zawarte w oliwie z oliwek mają mocne działanie antyoksydacyjne. Kilogram oliwy zawiera 50 do 800 mg związków fenolowych, które wspierają się nawzajem w swoim działaniu. Znajdziemy je jednak jedynie w oliwie uzyskanej z tłoczenia świeżych oliwek. Tak uzyskana oliwa jest 100% sokiem z oliwek, nie podlegającym żadnemu procesowi chemicznemu.
Oliwa powinna być spożywana jako zamiennik dla innych tłuszczy, np. podczas smażenia czy jako dodatek do sałatek. Oliwa jest jednak tłuszczem a co za tym idzie również i bombą kaloryczną. Wszelkie tłuszcze należy zatem spożywać z uwagą i umiarem.
Antyoksydanty chronią nas przed szkodami wyrządzanymi przez wolne rodniki, tzw. stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny znacznie przyczynia się do chorób serca, jako że uszkadza komórki krwionośne i cząsteczki LDL. Związki fenolowe zawarte w oliwie z oliwek według najnowszych badań, mają chronić cholesterol LDL (zły cholesterol) przed oksydacją.
Osoby nie będące zwolennikami smaku oliwy z oliwek, mogą sięgnąć również po olej rzepakowy. Nie zawiera on co prawda tyle samo dodatkowych substancji roślinnych co oliwa z oliwek, jednak proporcje kwasów tłuszczowych są prawie identyczne.
Inni użytkownicy: gollojerzyolekdraubipepqukamilekstanofotomania12pravanzahvenengutttttmarta12389marchy2369
Inni zdjęcia: ;) virgo123;) virgo123Przemyślenia xxtenshidarkxxMłodziutki clematisek :) halinamNoc. modernmedivalRowerowe możliwości bluebird11:) dorcia2700Ja :) nacka89cwaJa nacka89cwaPierwszy najprawdopodobniejnie