photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 20 PAŹDZIERNIKA 2014
  • 1. Wskaż zdania prawdziwe: A. Semiotyka jest częścią semantyki, czyli ogólnej nauki o znakach, B. Pragmatyka nie jest działem syntaktyki, ale jest działem semantyki, C. Budowa języka, pozbawionego reguł semantycznych, jest możliwa, D. Metajęzyk jest językiem służącym do opisywania wyrażeń języka niższego stopnia,

    2. Wskaż zdania fałszywe: A. Ogólna metodologia nauk jest teorią struktury procesu poznawczego w różnych dziedzinach życia, B. Wypowiedź pełni rolę performatywną, jeśli wyraża emocje jej autora, C. Każdy funktor nazwotwórczy jest zarazem funktorem zdaniotwórczym, D. Język prawny jest subjęzykiem języka naturalnego.

    3. Czy leżące w magazynie zarządu drogowego blaszane żółte trójkąty z czerwoną obwódką są znakami drogowymi ? A. tak, gdyż są zgodne ze wzorem przewidzianym przez stosowne przepisy, B. nie, gdyż nie mają nadawcy ani odbiorcy, C. tak, o ile zostaną umieszczone we właściwym miejscu na drodze, D. nie, gdyż znak nie jest czymś materialnym.

    4. Czy ściśle wyraził się ktoś, kto powiedział, że gorączka jest znakiem choroby ?

    5. Kategorię syntaktyczną wyrazu chociaż w zdaniu Jan śpi, chociaż Ela śpiewa oznaczyć można symbolem: A. z/n i z/n,n, B. z/n,n lub z/z,z, C. n/n albo z/z,z, D. n/n,n bądź z/z.

    5. Określ kategorie syntaktyczne części składowych następujących zdań: Jan jest bardzo dobrym studentem, Jeżeli Jan śpi to, to Ela czyta książkę, Jan prędko i stylowo biegnie, Jan pracuje, chociaż Ela głośno śpiewa, Jan studiuje prawo, a jego ojciec jest znanym kupcem, Nie jest tak, że sąsiad kradnie sygnał telewizyjny, Niezwykle rzadki okaz motyla osiągnął wysoką cenę, Jan nie lubi bardzo długich filmów, Jeżeli Jan nie jest dłużnikiem, to Jan nie zwraca długu.

    6. Czy w zdaniu Wytrawny wędkarz bacznie obserwuje wodę występują funktory: A. n/n i n/n,n, B. n/n i z/n,n, C. n/n,n i z/n, D. n/n i z/n,n/z/n,n.

    7. Czy w zdaniu Jan sprzedał zepsuty rower, a Piotr kupił herbatę w kubku występuje funktor: A. n/n,n, B. z/n, C. z/z,z, D. z/n/z/n.

    8. Wskaż zdania prawdziwe: A. Treść nazwy (konotacja) jest zespołem cech tej nazwy, B. Zakres nazwy (denotacja) jest zbiorem wszystkich desygnatów tej nazwy, C. Nazwa indywidualna oznacza, ale nie znaczy, D. Niektóre nazwy puste znaczą, ale nie oznaczają.

    9. Wskaz zdania fałszywe: A. Nazwa pusta może być nazwą konkretną, a może też być nazwą abstrakcyjną, B. Nazwy jednostkowe nigdy nic nie znaczą, C. Nazwy generalne nie mają konotacji. D. Nazwy indywidualne nie występują w konotacji formalnej.

    10. Wyrażenie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest nazwą zarazem: A. zbiorową, konkretną, generalną, jednostkową, B. niezbiorową, indywidualną, generalną, konkretną, C. złożoną, konkretną, generalną, jednostkową, D. prostą, konkretną, jednostkową, abstrakcyjną.

    11. O nazwie Smok Wawelski można zgodnie z prawdą orzec, iż jest ona: A. złożona, abstrakcyjna, pusta o intencji jednostkowej, zbiorowa, B. prosta, konkretna, niepusta, indywidualna, C. niemożliwa do użycia w supozycji materialnej, D. złożona, konkretna, niezbiorowa, pusta.

    12. Nazwy obecna stolica Polski i największe miasto nad Wisłą są: A. równoważne i równoznaczne, B. równoważne, ale nie równoznaczne, C. równoznaczne, ale nie równoważne, D. nie są równoważne i nie są równoznaczne.

    13. O nazwie Kraków można prawdziwie orzec, iż jest ona: A. prosta, indywidualna, jednostkowa, B. niemożliwa do użycia w supozycji formalnej, C. pozbawiona konotacji, D. prosta, konkretna, indywidualna, niepusta.

    14. Przedstaw charakterystykę nazw: prawnik, Wisła, biblioteka, najwyższa góra w Tatrach, entuzjazm, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, zbrodnia, zbrodniarz, metro w Krakowie.

    15. W jakiej supozycji użyto wyróżnionej nazwy w zdaniu Zgniatacz to nazwa urządzenia stosowanego w produkcji hutniczej ? A. prostej i materialnej, B. materialnej lub prostej, C. formalnej lub prostej, D. materialnej albo formalnej.

    16. W zdaniu Fabryka samochodów zbudowana została w Gliwicach wyróżnionej nazwy użyto w supozycji: A. prostej lub formalnej, B. formalnej i materialnej, C. materialnej, D. materialnej bądź formalnej.

    17. W jakiej supozycji użyto wyróżnionej nazwy w zdaniach: Racjonalizator jest to wyraz o rdzeniu łacińskim, Spychacz jest maszyną niezbędną do szybkiego wykonywania prac ziemnych, Pilot jest osobą kierującą samolotem, Dźwig ustawiono na placu budowy tego gmachu.

    18. Dane są następujące nazwy: makówka, ziarnko maku, oficer WP, żołnierz WP, osoba, która ukończyła 18 lat, osoba, która nie przekroczyła 50. roku życia, zwierzę, piernik, wiatrak, analfabeta, student, ptak, wróbel, zwierzę nieparzystokopytne, zwierzę parzystokopytne, oko, siatkówka oka, spółka, wspólnik, całość obszaru Europy, całość obszaru Polski. Jakie stosunki zachodzą między zakresami tych nazw, wziętych w formie podanej lub po ich zaprzeczeniu ?

    19. Wskaż zdania prawdziwe: A. Zakres danej nazwy, wziętej w liczbie pojedynczej, pozostaje w stosunku do zakresu tej nazwy, wziętej w liczbie mnogiej, zawsze w stosunku zamienności. B. Zakres nazwy S, której denotacją jest podzbiór denotacji nazwy P, pozostaje w stosunku podrzędności do zakresu nazwy P. C. Klasy negatywne dwu nazw, których zakresy są wobec siebie przeciwne, pozostają do siebie w stosunku sprzeczności. D. Klasa negatywna nazwy podrzędnej pozostaje w stosunku do zakresu nazwy nadrzędnej w stosunku niezależności.

    20. Między zakresami nazw książka i coś, co nie jest ziarnkiem maku zachodzi taki sam stosunek, jak między zakresami nazw: A. oficer WP i żołnierz WP, B. spółka i wspólnik, C. całość obszaru Polski i całość obszaru Europy, D. coś, co nie jest osobą, która ukończyła 18 lat i nie-wiatrak.

    21. Pomiędzy zakresami nazw oko i siatkówka oka zachodzi taki sam stosunek, jak między zakresami nazw: A. kapitan WP i porucznik WP, B. makówka i ziarnko maku, C. całość obszaru Europy i całość obszaru RP, D. nie-ptak i wróbel.

    22. Pomiędzy zakresami nazw osoba, która nie przekroczyła 50 roku życia i osoba, która ukończyła 18 lat zachodzi taki sam stosunek, jak pomiędzy zakresami nazw: A. całość obszaru Pasa Wielkich Dolin i całość obszaru Polski, B. oficer WP i żołnierz WP, C. fabryka i kierownik fabryki, D. zwierzę nieparzystokopytne i coś, co nie jest zwierzęciem parzystokopytnym.

    23. Jakie w ogóle mogą zachodzić stosunki między zakresem nazwy jednostkowej a zakresem nazwy ogólnej ? Jakie w ogóle mogą zachodzić stosunki pomiędzy zakresami dwóch nazw jednostkowych ?

    24. Które z podanych nazw mogą stanowić genus proximum w poprawnej, klasycznej definicja jamnika: A. zwierzę domowe, B. ssak, C. pies, D. szczeniak.

    25. Która z podanych cech nie może stanowić różnicy gatunkowej (lub jej elementu) w poprawnej, klasycznej definicji człowieka: A. bycie płci męskiej, B. bycie istotą myślącą, C. bycie nauczycielem, D. bycie zmęczonym.

    26. O definicji Kopaliną jest węgiel, rudy metali, kamień wapienny, ropa naftowa i gaz ziemny można prawdziwie orzec, iż: A. jest ona zbudowana klasycznie, B. termin Kopalina pełni w niej rolę definiendum, C. termin Kopalina pełni w niej rolę definiensa, D. z punktu widzenia potocznego języka polskiego nie jest definicją sprawozdawczą.

    27. O definicji (art. 32 k.k.) Karami są: grzywna, ograniczenie