Tym razem coś dla osób, któr mają psiaka, a nie korzystają, najwyższy czas moi drodzy!
- Wiek psa - tempo biegu powinno być dostosowane do wieku psa. Młody pies ma w sobie więcej werwy niż 10 letni staruszek.
- Rasa psa - nie każdy pies nadaje się do długich wybiegań. Tu znaczenie ma również rozmiar psa. Im większy pies tym ciężej jest mu pokonać dłuższy dystans. Na dłuższe (8 km i więcej) wybiegania bardziej nadają się psy o tzw. średnich rozmiarach np. Husky, Beagle, Gończy Polski i prawie wszystkie kundle :). Mniejszym psom jest łatwiej znieść trudy biegu, niż dużym, ciężkim czworonogom.
- Teren wybiegania - niektóre psy są wręcz stworzone do biegania po podmokłych terenach, leśnych drogach, gęstych lasach. Prawdopodobnie Golden Retriever zliczy każde oczko wodne i błotko dostępne w zasięgu jego wzroku, przy okazji fundując sobie zabiegi rodem ze SPA. Cóż, jego zadowolona, pełna radości mordka skruszy lód z najzimniejszych serc...na tego psa nie można się gniewać, po prostu nie ma takiej opcji!

- Intensywność biegu - jeżeli nasza pociecha po wybieganiu dalej przejawia symptomy ADHD, to znaczy, że bieg był za krótki lub za mało intensywny.

- Choroby - psy są jak ludzie. Tak jak i my są narażone na różne choroby, w tym alergiczne. Jeżeli pies ma alergię na pyłki to nie powinniśmy zabierać go na biegowe wycieczki w momencie wzmożonego pylenia roślin.
- Częstotliwość - tak dopasuj częstotliwość wybiegania aby pies zdążył się zregenerować przed następnym treningiem.
- Dobry gatunkowo pokarm - wzmożony wysiłek fizyczny wymaga lepszego jakościowo pokarmu, który kompleksowo pokryje zwiększone zapotrzebowanie na energie, mikro i makro elementy.
- Duża miska wody - naturalnym odruchem psa (silnie dyktowanym instynktem) po zakończonym wybieganiu jest zwiększone pragnienie. Stąd często można zaobserwować, że pierwsze co robi pies po treningu to dorwie się do miski z wodą, a później do tej z pysznym mięskiem.
- Temperatura - podczas upałów, jeżeli trasa wybiegania nie wiedzie w około jeziorka to warto wziąć butelkę z wodą i co jakiś czas dać psu się napić (można bezpośrednio lekkim ciurkiem pryskać do pyska psa).
- Powybieganiowy przegląd - idzie wiosna, do życia budzą się kleszcze. Obowiązkowo po powrocie do domu należy zrobić przegląd czy jakiś mały krwiopijca nie sączy krwi z naszego najlepszego przyjaciela.
Pies to przyjaciel człowieka, biegacza również! Zachęcamy do pomocy bezdomnym psinom, to naprawdę nic nie kosztuje a może zmienić los niejednego psiaka. Dziękujemy w imieniu czworonogów!
___________________________________
Cudem nie jest to, że ukończyłem bieg. Cudem jest to, że miałem odwagę go zacząć
______________________________________________-
Jak zacząć biegać z psem?
1. Nie biegać ze szczeniakami! Ich kości muszą już przestać rosnąć!
2. Psy są przystosowane do biegania, ale jeśli nie mają formy lepiej zacząć powoli, trochę jak z człowiekiem ;)
3. Spokojnie startuj. Zanim zaczniesz, oceń stan zdrowia i kondycję psa. Gdy Reksio jest zbyt ciężki lub zdecydowanie bez formy, zacznij od marszu. Jeśli jest ze schroniska, zabierz go na miłą przechadzkę, by sprawdzić jego pokłady energii.
4. . Nie za długo..Chcesz rozkręcać go powoli, dokładnie tak jak siebie, kiedy zaczynałeś biegać? Zacznij od trzech razy w tygodniu po 15-20 minut, dodając po 5 minut w każdym następnym tygodniu.
5. ...i za mocno. Dokładnie tak jak my, psy potrzebują pięciominutowej rozgrzewki przed biegiem. Wypatruj oznak zmęczenia: klapnięte uszy, opuszczony ogon, ciężkie dyszenie, ciągnięcie tylnych łap.
Jeśli pies jest wyczerpany, może usiąść i odmówić dalszego biegu - to pewna oznaka, że przesadziłeś. A kiedy jest on faktycznie ospały po bieganiu, może potrzebować dnia lub dwóch odpoczynku.
__________________
Nie wszystkie psy są na tyle dobrze wychowane by móc spokojnie biec z właścicielem, nie wpadając na innych ludzi czy na samego ciebie ćwiczącego. Pamietaj, aby nauczyć psa posłuszeństwa, a samemu po nim sprzątać.
CDN...