photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 3 PAŹDZIERNIKA 2011

Utracone historie...

http://www.youtube.com/watch?v=BFtv5qe5o3c

 

 

 Cmentarz żydowski w Grybowie oznaczony jest numerem 130 i znajduje się na zalesionym wzgórzu około 1200 m na zachód do Rynku. Cmentarz ma powierzchnię 0,35 ha. Jego powstanie datowane jest na drugą połowę XVIII wieku, zachowane nagrobki - około 50 macew - wykonane z kamienia i pochodzą z XIX i XX w. Większość z nich uległa zniszczeniu, jednak do dziś pozostało kilka zachowanych w dobrym stanie. Na niektórych widoczne są inskrypcje w języku polskim i hebrajskim.

Stanisław Osika, autor książki pt. Sentymentalne spacery po międzywojennym Grybowie , wspomina, że kiedy z kościoła parafialnego szedł kondukt żałobny, Żydzi zasłaniali okna swoich domów blaszanymi roletami. Zgodnie z zasadami judaizmu zmarli grzebani byli w dniu śmierci.

Nekropolia była miejscem pochówku zmarłych Żydów z okolicznych miejscowości. Wydzielona została kwatera wojskowa, gdzie pochowani są żołnierze narodowości żydowskiej polegli w walkach I wojny światowej (cmentarz 130 a). Wiosną 1943 r. na terenie nekropolii zastrzelono 150 starych i niezdolnych do pracy Żydów z Nowego Sącza. W czasie okupacji cmentrz został zbezczeszczony przez żołnierzy niemieckich, którzy wykorzystali kamień z nagrobków do brukowania placu na terenie browaru w Siołkowej. Po zakończeniu wojny niektorzy okoliczni mieszkańcy użyli płyt nagrobnych jako materiału budowlanego.