Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" to najstarsze polskie stowarzyszenie tego typu. Zostało założone we Lwowie, 7 lutego 1867 roku, natomiast jego gniazda powstawały w całym zaborze austriackim, m.in. w Rozwadowie. "Sokół" był stowarzyszeniem sportowym, ale głównym jego zadaniem była działalność społeczno-wychowawcza wychowywał młodzież w duchu patriotyzmu.
W 1906 roku, przy ulicy Pańskiej (dziś Rozwadowskiej) w Rozwadowie powstał budynek "Sokoła". Od początku stał się swoistym domem kultury. Mieściło się tu kasyno, kino, biblioteka, czytelnia, kawiarenka, kluby wokalne, teatralne, taneczne, działał klub mandolinowy, ale przede wszystkim młodzież uczęszczała na liczne zajęcia sportowe. Codziennie wieczorem, przez 3-4 godziny ćwiczono sprawność fizyczną na poręczach, drążku czy koniu. Działał też klub piłki nożnej. W 1913 roku założono drużynę strzelecką. Zakładano ich wtedy w Polsce wiele, gdyż zanosiło się na wojnę. Rozwadowskie "Sokoły" (bo tak mówiono o członkach stowarzyszenia) otrzymały mundury, jeździły na zloty i zgrupowania. Dbano by młodzież nie włóczyła się wieczorami po mieście, aby miała zajęcie. W budynku "Sokoła" mieściła się Ochotnicza Straż Pożarna, odbywały się przedstawienia, Jasełka, zabawy karnawałowe, sylwestrowe, imprezy okolicznościowe itd. Do czasu II wojny. Wtedy powstał tu szpital. Po wojnie "Sokół" przestał istnieć. Budynek nie miał właściciela, zaczął popadać w ruinę. W roku 1960 budynek wyremontowano i powstał w nim klub Ronita, mający na celu kontynuację tradycji "Sokoła". Działało tu ognisko muzyczne, kółka zainteresowań, kawiarenka, kabaret, dyskoteka. Tutaj grano w karty, ping-ponga, bilarda, tutaj był pierwszy kolorowy telewizor. Odbywały się imprezy, festiwale, konkursy. Budynek "Sokoła" znów stał się centrum kulturalnym dla mieszkańców Rozwadowa. Do roku 1980. Wtedy to część pomieszczeń zostało oddanych sądowi, a w 1986, budynek został mu w całości przekazany. Cztery lata później jednak sąd go opuścił i od tego czasu popada w ruinę. Dziś jest zniszczoną i zaniedbaną wizytówką Rozwadowa.
Niedawno władze miasta zgodziły się na przejęcie budynku, jednak trwa spór, co miałoby się w nim znajdować. Jednym z pomysłów jest Rozwadowskie Centrum Kultury, innym Bank Żywności. Pomysłów jest wiele, a budynek jak niszczał, tak niszczeje.
Inni zdjęcia: ... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24