Jacek Łaszczok (ur. 26 stycznia 1966 w Czechowicach-Dziedzicach) - polski wykonawca muzyki indie disco oraz elektronicznej, znany pod pseudonimem scenicznym Stachursky. Wykonawca własnych utworów i licznych coverów.
Biografia
Już po urodzeniu lekarze zauważyli, że bije od niego niezwykły blask. "On będzie kimś wielkim, może nawet większym od Jezusa" - powiedział lekarz, który odebrał poród. Rodzice Jacka przekonali się o tym już po 5 latach, kiedy chłopiec zaczął komponować pierwsze utwory. Swoją pierwszą nagrodę Grammy otrzymał już w 1977 roku za utwór Chłosta, który w całości napisał sam w wieku 10 lat. Trzy lata później wstąpił do zespołu Eve Boys, z którym wykonywał muzykę zainspirowaną Pink Floyd, jednak nie tak komercyjną. Był DJem w lokalnym radiu w Pszczynie, gdzie zaistniał pod pseudonimem Stachursky, obranym od nazwiska jego wieloletniej znajomej. Wcześniej z wyróżnieniem ukończył kierunek fizyka i astronomia na MIT. Miał przed sobą świetlaną przyszłość jako astronom, jednak on wybrał muzykę. "To moje powołanie", mówił Stachursky.
Otrzymał propozycję nagrania piosenki w stylu dyskotekowym, znaną jako Taki jestem, która odniosła duży sukces. Następstwem było wydanie płyty w tym stylu oraz liczne koncerty w dyskotekach.
Zdobywca Dzięcioła Publiczności podczas Festivalu w Cannes w 2006 roku, startował z utworem pod tytułem Z każdym Twym oddechem. A przypomnijmy, że nie jest to nawet festiwal muzyczny. Z kolei jego występ na Love Parade 2009 okrzyknięto najlepszym występem w historii tej imprezy.
W 2010 roku został dodany do Rock and Roll Hall Of Fame.
Ma syna Jacka Łaszczoka Jr., który został spłodzony sztucznie w warunkach laboratoryjnych, ponieważ żadna kobieta nie jest w stanie znieść boskiej mocy Stachursky'ego w jej łonie.
Ciekawostki
Dyskografia
Najważniejsze nagrody