Wycieczke po Dobczycach zakończymy na rynku. Ma on kształt ulicówki rozszerzającej się ku południowi. Powstał po przeniesieniu miasta (w 1768 r.) ze wzgórza zamkowego w dolinę rzeki Raby. Znajduje się na nim m.in. nowy kościół parafialny.
Kościół parafialny p.w.Matki Bożej Wspomożenia Wiernych wzniesiony został na miejscu istniejącej od 1816 roku kaplicy. Przed kaplicą postawiono w 1904 roku (na pamiątkę 50-lecia ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Panny Marii) figurę N.P.M. Niepokalanie Poczętej. Wykonał ją Kazimierz Grochal z Krakowa. Rzeźba ta stoi obecnie przed wejściem do świątyni.
Kościół wzniesiono w latach 1947-1949. Dokonano tego dzięki staraniom ówczesnego księdza proboszcza - Franciszka Kwietnia. Świątynia wybudowana została bez sporządzenia wcześniejszych planów. Wymurowana z ciosanego kamienia wykazuje cechy stylu eklektycznego. Stanowi przykład kościoła trójnawowego, bazylikowego, z wieżą umieszczoną na osi nawy głównej. Do ścian bocznych prezbiterium przylegają: od strony północnej - czworoboczna zakrystia, a od strony południowej - również czworoboczna kaplica (poświęcona M.B.Fatimskiej). Ściany świątyni ozdobione zostały, wykonaną w latach 1985-88 przez Jerzego Witkowskiego, polichromią przedstawiającą życie, nauczanie i cuda Pana Jezusa.
W kościele na bocznej prawej ścianie został zawieszony drewniany, gotycki Krucyfiks datowany na 2 poł.XV wieku.
Po tej samej stronie, przy drzwiach kościoła ustawiono najstarszy zabytek sztuki sakralnej - pochodzącą prawdopodobnie z XIII wieku (być może, że z początków) chrzcielnicę - pełniącą obecnie funkcję kropielnicy. Wykonana z jednego bloku piaskowca wykazuje cechy stylu romańskiego.
W nawie głównej zwraca uwagę znajdujący się w prezbiterium kościoła współczesny ołtarz w formie tryptyku. W części środkowej ołtarza ustawiono pochodzącą jeszcze z pocz.XVI wieku rzeźbę. Drewniana, polichromowana Pieta wykazuje cechy stylu gotyckiego oraz wyraźne połączenia z warsztatem Wita Stwosza (a to daje możliwość przesunięcia jej datowania nawet na koniec XV wieku).
Na przyściennym postumencie przy jednym z filarów oddzielających nawą główną od bocznej znajduje się druga z cenniejszych rzeźb - Chrystus Frasobliwy. Wykazuje ona cechy stylu ludowego o pogłosach gotyckich z XVII wieku. Figura ta należała kiedyś do istniejącej przy ulicy Górskie, kaplicy p.w. Św. Krzyża.
W prawej bocznej nawie kościoła, znajduje się późnorenesansowa chrzcielnica z czerwonego, węgierskiego marmuru, wykonana w pocz.XVII wieku. Ufundowana została przez Sebastiana Lubomirskiego - starostę dobczyckiego. Pierwotnie stała w XVI-wiecznej świątyni p.w. św. Jana Chrzciciela.
W nawie głównej, na ścianach otwierających prezbiterium, znajdują się dwa obrazy. Przedstawiają one: po stronie prawej - św. Józefa z Dzieciątkiem oraz - po stronie lewej - M.B. Nieustającej Pomocy.