[i]Jesień - piękna pora roku w Tatrach
Poranne białe płyną mgły pod Beskid modrosiny, nad Granatami słońce się lśni przez srebrne pajęczyny. W kotlinie, nisko, schodzi cień w ciemnych jeziorek głuszy, blady, jesienny, powstaje cień i ranną rosą prószy. Na hali deski pustych strzech z daleka lśnią od słońca, dookoła trawa, kamień i mech, pustka, jak grób milcząca. Spoza przełęczy lecą mgły, z szumem się w górze mącą i zapadają jak ludzkie sny, w przepaść jak grób milczącą.
Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865-1940)[/i]
Zbliża sie [b]IV[/b] już [b]Rajd Miłośników Murowańca[/b]. Jest to kolejna okazja do przypomnienia o 81-leciu istnienia schroniska na Hali Gąsienicowej. W tym roku Rajd połączony jest z [b]Wieczorem Piosenki Turystycznej[/b]. W związku z tym schronisko zaprasza wszystkich chętnych - grających na gitarach (najlepiej zabrać ze sobą własny sprzęt) i śpiewających do wspólnego muzykowania oraz dobrej zabawy. Dla tych turystów przewidziana jest zniżka na nocleg!!!.
[b]Termin:[/b]
06-08/10/2006
[b]Wpisowe:[/b] 30 zł
[b]Program rajdu:[/b]
[b]06/10/2006 (piątek)[/b]
Do godz. 18.00 - zjazd uczestników rajdu godz. 20.00 otwarcie rajdu (spotkanie organizacyjne, program, trasy)
[b]07/10/2006 (sobota)[/b]
9.00 wyjście w trasę
16.00 powrót z trasy
18.00 konkurs wiedzy z niespodziankami, wieczór filmowy lub "slajdowisko", wspólna zabawa
[b]08/10/2006 (niedziela)[/b]
9.00 wyjście w trasę
14.00 powrót z wycieczki i zakończenie rajdu, pożegnanie uczestników.
Sprawy organizacyjne - regulamin: Zgłoszenia przyjmowane będą telefonicznie, mailem bądź osobiście w recepcji schroniska. Regulamin i program podane będą w na spotkaniu organizacyjnym przy rozpoczęciu rajdu. Trasy wyjść zostaną dostosowane do aktualnych warunków na szlakach oraz do kondycji uczestników.
Nad wszystkim czuwa zaprzyjaźniony przewodnik tatrzański.
[b]Organizator:[/b]
Schronisko PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej
34-500 Zakopane
tel/fax: 018 20 126 33
[email protected]
Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń 05.10.2006
Jak wspomniałem juz na początku, impreza jest dobrą okazją, aby poznać schronisko bliżej. Dla tych którzy nie wiedzą i tych którzy wiedzą warto powiedzieć, że schronisko położone jest w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej (Hala Gąsienicowa) na wys. 1500 m npm.
[b]"Murowaniec" [/b]wystawił w latach [b]1921 - 25[/b] Oddział Warszawski PTT, głównie staraniem prezesa [b]Stanisława Osieckiego[/b] (tablica pamiątkowa 1969). Pierwsze szkice budowli[i] "z dużych głazów nieobrabianych na zewnątrz"[/i] nakreślił wiosną 1914 arch. Jan Koszyc-Witkiewicz, autorami ostatecznego projektu byli Zdzisław Kalinowski i Karol Siciński. W budowę wiele trudu włożyła Kompania Wysokogórska 3 PSP. [b]Otwarcia dokonał 12 lipca 1925 prezydent RP, Stanisław Wojciechowski.[/b] W latach 1950-51 dobudowano zachodnie skrzydło i przerobiono wnętrze, powiększając obiekt do obecnych rozmiarów. W roku 1963 [b]schronisko spaliło się[/b] częściowo, po czym zostało odbudowane ( bez słynnej sali zwanej Trumną ). Kierownikiem schroniska jest od roku 1983 ratownik GOPR i TOPR, Andrzej Kusion, który prowadzi w ostatnich latach modernizację obiektu. U wejścia do schroniska wisi tablica poświęcona [b]pamięci Adama Asnyka[/b], wmurowana w roku 1929, odsłonięta w 1930. Zobacz zdjęcie [url]http://www.murowaniec.e-tatry.pl/root/fotki/asnyk.png[/url]
W barierkach na schodach w "Murowańcu" wkomponowany jest znak swastyki.
Zobacz zdjęcie [url]http://www.murowaniec.e-tatry.pl/root/fotki/sfastyka.png[/url]
Skąd się wziął w tym miejscu i na Kamieniu Karłowicza?
Na to pytanie postaram się odpowiedzieć już jutro, a może Wy wiecie i sami odpowiecie(?)