photoblog.pl
Załóż konto
Ważne!

Zdjęcie widoczne dla użytkowników posiadających konto PRO

Kup konto PRO
Biskupiec Reszelski...
Dodane 21 MARCA 2016 , exif
99
Dodano: 21 MARCA 2016

Biskupiec Reszelski...

Biskupiec Reszelski...

2009.10.05 - Centrum. Zaintrygowało mnie słowo "Rzeźnik". Pierwszy raz widzę takie słowo, w średniowieczu było popularne.

Zaraz po wojnie w Olsztynie było "Jatka", na krótko.Prehistoria

Najstarsze ślady pobytu człowieka w okolicy Biskupca są datowane na środkowa epokę kamienia. W dolinie rzeki Dymer odkryto szereg śladów osadnictwa świadczących o penetracji tego terenu przez grupy ludzi zajmujących się zbieractwem i łowiectwem. Ślady te, ze względu na ruchliwy tryb życia tych grup, są dość nikłe.
Z młodszej epoki kamienia (neolitu) pochodzą odkrycia świadczące o bardziej stałym zasiedleniu. Na północ od miasta odkryto i przebadano w okresie międzywojennym cmentarzysko z tego okresu, a na wschodzie - bogatą osadę ludności kultury ceramiki sznurowej z około 1800 roku p.n.e.

 Powstało na bazie osady przy strażnicy biskupów warmińskich. Zamek pierwotnie był budowlą drewniano-ziemną, a później murowaną. Pierwsza wzmianka w zachowanych dokumentach o zamku w Biskupcu pochodzi z 1389. Budowla miała strzec trasy Warszawa-Królewiec. Zamek w Biskupcu uległ całkowitemu zniszczeniu w czasie wojny trzynastoletniej. Prawa miejskie(chełmińskie) dla Biskupca nadał biskup Henryk Sorbom 17 października 1395. Zasadźcą Biskupca był Jan z Mokin (wieś koło Olsztyna). Po założeniu miasta mieszkańcy otrzymali zwolnienie od podatków na okres 12 lat. Biskupiec otoczony był murem obronnym i posiadał dwie bramy miejskie: Szczycieńską i Reszelską. Miasto nawiedzały często klęski  pożary i zniszczenia wojenne (m.in. w czasie wojny głodowej w 1414 r., w latach wojny polsko-krzyżackiej 1519-21, a w1659 r. spalili je Brandenburczycy). Na początku XVIII wieku grasowała tu epidemia dżumy. W czasie 

Informacje o olsztynianin


Inni zdjęcia: 323 przezylemsmiercJa patkigdRondo Babki. ezekh114W Osada Karbówko nacka89cwaPada deszczy, pada :) n4st0l4tk4Na bocianym gnieźdźie nacka89cwaPrawie jak judgafDojście do morza bluebird11;) virgo123Ja nacka89cwa