Morze w malarstwie polskim
Zachód słońca na oceanie
Mirosław Szeib - Urodził się w 1963 r. w Międzyzdrojach, mieszka w Świnoujściu. Ukończył Liceum Plastyczne w Szczecinie. Przez wiele lat traktował malowanie jako hobby i wielką pasję, dopiero później stało się sposobem na życie. W latach 1990-tych zainteresował się marynistyką, zaczęły powstawać bitwy morskie. Powstały wtedy dwa obrazy, każdy długości 3 m - "Bitwa pod Wyborgiem" (nabywca ze Szwecji) i "Bitwa pod Kopenhagą" (nabywca z Danii). Praca nad nimi trwała rok. "Bitwa pod Wyborgiem" obecnie znajduje się w depozycie w Muzeum Morskimw w Karlskronie.
Później zaczęły powstawać nastrojowe sceny rodzajowe. Wiele z nich na tle dawnych miast z przełomu XIX/XX w. Każdy z nich malowany z wielką precyzją i dbałością o wygląd miasta w danej epoce. Naczęściej są to obrazy Warszawy, Krakowa i Gdańska. Powstało też szereg prac o tematyce judaistycznej - żydzi w szatach modlitewnych, sceny rodzajowe z Krakowskiego Kazimierza i żydzi liczący pieniądze. Są to prace czasochłonne i dlatego wymiary obrazów są mniejsze.
Większość obrazów znajduje się u prywatnych nabywców w kraju, duża część jest w Niemczech, gdzie chętnie kupowana jest marynistyka i pejzaże morskie wyspy Uznam.