photoblog.pl
Załóż konto
Ważne!

Zdjęcie widoczne dla użytkowników posiadających konto PRO

Kup konto PRO
1684  Christburg - Dzierzgoń
Dodane 19 LUTEGO 2015
596
Dodano: 19 LUTEGO 2015

1684 Christburg - Dzierzgoń

1684 Kiszpork- Christburg - Dzierzgoń

Rycina - Christoph Hartknoch.

Historycznymi nazwami Dzierzgonia są: Christburg (niem.) i Kiszpork (polska). Genezę nazwy Christburg, kronikarz krzyżacki Piotr z Dusburga, wywodził od rzekomego zdobycia grodziska pruskiego w Starym Dzierzgoniu przez Krzyżaków w Boże Narodzenie 1247 r. - Christburg Miasto Chrystusa. Większość historyków nie zgadza się jednak z tą wersją. Przyczyną jest fakt, iż w naszym kręgu kulturowym, praktycznie nie używano w nazwach imienia twórcy chrześcijaństwa. Najbardziej prawdopodobną wydaje sie wersja podana przez historyka Maxa Toeppena. Wywodzi on nazwę Christburg od bogatego Prusa imieniem Kerse (prawdopodobnie mogło chodzić o całe podplemię). Forma Kerseburg lub Kirsburg z czasem ewoluowała w Christburg.

Tereny te zamieszkiwały pruskie plemiona Pomezanów. Obszary te, jak ówczesne warunki były gęsto zaludnione, świadczy o tym przewaga pól nad lasami. Prawdopodobnie już od X w. nad rzeką Sirgune (w języku pruskim Zirgun - dzisiaj rzeka Dierzgoń) istniała osada targowa.

W 997 r. w okolice Dzierzgonia przybył św. Wojciech z misją chrystianizacyjną i nie towarzyszyli mu zbrojni, a jedynie Radzim Gaudenty i służący Bogusza, ze znajmością języka pruskiego. To był teren wodny Żuław, więc przybył na łodziach. Ponieważ św. Wojciech nie chciał powrócić, gdy mu kazano, więc go ścięto w  miejscu zidentyfikowanym z wsią Święty Gaj.

W 1234 r. Krzyżacy z Polakami pokonali prusów nad rzeką Dzierzgoń, tam też Zakon wybudował twierdzę.

W 1242 r. wybuchło powstanie plemion pruskich w czasie którego zostały zdobyte przez Pomezan i Świętopełka, księcia pomorskiego (dawnego sojusznika Krzyzaków), umocnienia w Starym Dzierzgoniu. Zakon warowni nie mógł odbić, więc mistrz krajowy Henryk von Weida podjął decyzję o wybudowaniu nowego zamku, nad rzeką Sirgune, któremu nadano nazwę Neu Christburg (Nowy Christburg), który ukończono w 1248 r.  Zaledwie rok później doszło do zawarcia 7 lutego 1249 r. pokoju z Prusami (układ w Dzierzgoniu) w obecności legata papieskiego, jakuba z Leodium (późniejszego papieża Leona IV). Prusowie zobowiązali się w traktacie m.in. do odbudowy zniszczonych kościołów w Starym i Nowym Dzierzgoniu. Fakt ten świadczy o tym, że osada w Dzierzgoniu musiała istnieć jeszcze przed zbrojnym zrywem ludności pruskiej. Początkowo Dzierzgoń istniał jako podgrodzie i najprawdopodobniej był otoczony palisadą. Osada pozbawiona większych umocnień, często padała ofiarą najazdów, w czasie których ludność kryła się w zamku.

Po bitwie grunwaldzkiej w 1410 r., król Jagiełło zatrzymał się w Dzierzgoniu i gdzie zostawił małą załogę. Podczas wojny głodowej w 1414 r. polska załoga wycofując się, podpaliła warownię. Po tych zniszczeniach zamek dzierzgoński nie odzyskał juz w pełni swoich walorów obronnych, jego funkcję przejęła warownia w Preussisch Markt (Przezmark).

Samo miasto miasło kilka przywilejów lokacyjnych.

Największe pożary były w 1638, 1647, 1698, 1730.

1708-1709 - epidemia dżumy mocno wyludnia miasto.

1830-1832 - grypa azjatycka przywleczona przez wojska gen. Dybicza, tłumiące powstanie listopadowe, zbiera obfite żniwo.

1848, 1852, 1873 - cholera nawiedza mieszkańców , pomimo kordonów sanitarnych.

Historia miasta jest bardzo bogata i jest bardzo długa.

Informacje o olsztynianin


Inni zdjęcia: ... harrypottergallery... harrypottergalleryO świcie slaw300... harrypottergallery... harrypottergallery... harrypottergallery... harrypottergallery... harrypottergallery... harrypottergallery... harrypottergallery