photoblog.pl
Załóż konto
Ważne!

Zdjęcie widoczne dla użytkowników posiadających konto PRO

Kup konto PRO
1927 Allenstein
Dodane 11 PAŹDZIERNIKA 2013
428
Dodano: 11 PAŹDZIERNIKA 2013

1927 Allenstein

1927 Allenstein - Autor nieznany o inicjałach M.F. Akwaforta.

Widok Zamku od północnego zachodu, wykonany z zachowaniem szczegółów architektonicznych i sytuacyjnych. Od lewej ukazane: skrzydło półn. z wykuszem, zach. mur kurtynowy i półn. elewacja skrzydła połudn. z narożną wieżą, przy której artysta dorysował nie istniejący już wtedy wykusz. Poniżej widoczny zewnętrzny mur obronny, pozostałości dolnej bramy, przysłonięte przez kępę drzew. Z prawej wśród drzew mostek na Łynie (cementowy z 1906 r.). Po lewej w głębi widoczny dach i wieża kościoła ewangelickiego oraz wieża kościoła św. Jakuba Starszego (po raz pierwszy to przeczytałem!!), obie oddane z zachowaniem proporcji i detalu architektonicznego.

Na kartonie zabezpieczającym na odwrocie ryciny, naklejona kartka  z dedykacją po niemiecku, datowana 31 marca 1942:

"Naszemu kochanemu podoficerowi Fryderykowi Schlick[...] na pamiątkę od 11[...] za wspólnie spędzony czas z najlepszymi życzeniami na przyszłość. 31.03.1942".

Podpisani: Reski, Wagishauser, Bender, Kraunner, fizylier Roemmling, fizylier Buker, podoficer von Kries, Rendak, podoficer Krehdamann, Loeramberg, Rin[...], podoficer [...], Lindig, Noef[...], Kukin.  

Rycina była ofiarowana w prezencie dowódcy od podkomendnych. Jest możliwe, że byli wśród nich mieszkańcy Olsztyna, znani ze spisów adresowych 1937 i 1938 r. Viktor Reski był urzędnikiem z Hohensteinerstr. 69 (Warszawska). Ernst Wagishauser był zegarmistrzem i jubilerem z Roonstr. 91 (Kościuszki), a jego zakład mieścił się w pobliżu, przy ówczesnym Adolf-Hitler-Platz 1 (Pl. Jana Pawła II). Natomiast nie wiadomo, który z Benderów mógł podpisać się pod dedykacją. W spisie mieszkańców figuruje trzech: Hermann był rzeźnikiem, Karl muzykiem, a Richard nadinspektorem w sądzie. Pozostałych z uwagi na słabą czytelność dedykacji, nie udało się zidentyfikować.

Zachowała się oryginalna oprawa grafiki, na jej odwrocie jest zabezpieczone kartonem,na którym znajduje się u góry po środku owalna nalepka galerii olsztyńskiego antykwariusza Bernharda Skibowskiego przy Bahnhofstr. (Partyzantów): "Bernhard Skibowski - Glasermeister - Glaserei - Bildereinrahmung - Kunsthandlung - Papier und Schreibwaren - Allenstein - Bahnhofstr. 31 - Telefon 3122".

 

Informacje o olsztynianin


Inni zdjęcia: Pod blachą. ezekh114... do bólu. ezekh114Ja patki91gd*** staranniemilczysz*** staranniemilczysz*** staranniemilczysz*** staranniemilczysz*** staranniemilczysz*** staranniemilczysz*** staranniemilczysz