Allenstein - Zimą 3 lutego 1807 r., w bardzo mroźny dzień, wojska napoleońskie rozebrały wiele domów, szop, obór itp., aby ogrzać się przy ogniskach. Splądrowały miasto doszczętnie. W mieście gnębionym przez rekwizycje zapanował głód, za którym postępowała śmierć.
Sam cesarz nocował w Gutkowie i z wieży tamtejszego kościoła obserwował wycofywanie się wojsk rosyjsko-pruskich. Dopiero pod Pruską Iławką (Preussisch Eylau, Bagrationowsk), doszło do bitwy pomiędzy Wielką Armią Francuską a połączonymi siłami Rosji i Prus pod dowództwem generała Bennningsena. W dwudniowej bitwie, 7-8 lutego w czasie zawiejach śnieżnych i kilkustopniowym mrozie, a podczas jej trwania, miały miejsce jedne z największych szarż kawalerii w historii wojen. Była to jedna z najkrwawszych bitew epoki napoleońskiej. Zakończyła się taktycznym nierozstrzygnięciem i odwrotem wojsk rosyjsko-pruskich. Po jej zakończeniu żołnierze francuscy nie krzyczeli, jak to normalnie mieli w zwyczaju: "Vive l'Empereur" (Niech żyje Cesarz), lecz: "Vive la Paix" (Niech żyje pokój!).
Rysunek przedstawia Olsztyn około 1830 r., gdy obudowany był różnymi budynkami gospodarskimi. Widoczna jest katedra Św. Jakuba i w głębi Zamek.
//