U osób obgryzających paznokcie występuje nadmierny przerost skórek. Bywa, że pokrywają one nawet więcej niż połowę powierzchni paznokcia. Obgryzione paznokcie mają krótką płytkę, często szeroką oraz grube, narośnięte skórki. Przy takich paznokciach należy regularnie robić manicure, wraz z dokładnym usuwaniem skórek.
Leczenie domowe nałoguNawyk notorycznego obgryzania paznokci można próbować leczyć. Jest to jednak związane z cierpliwością, silną wolą i motywacją:
Kiedy oglądamy telewizje lub siedzimy w domu i napada nas chęć obgryzania paznokci, warto wziąć do ręki miskę warzyw do chrupania bądź modelinę chodzi o to, by zająć czymś ręce. Można też żuć gumę lub przegryzać orzeszki wtedy nie będziemy już mieli miejsca na wkładanie palców do buzi.
Innym sposobem jest pomalowanie paznokci gorzkim lakierem lub innymi preparatami, które są dostępne w każdej aptece. Preparaty te mają obrzydliwy smak, większość ludzo nie próbuje ich nawet polizać.
Jeśli chcemy naprawić nasze zniszczone paznokcie, dobrze jest wybrać się do kosmetyczki na zabieg przedłużania paznokci na szablonie. Jeśli płytka jest zbyt krótka i zniszczona, wówczas należy sztucznie wydłużyć płytkę wykonując tzw. zaczepy. Jeżeli istnieje możliwość zastosowania tipsów, najlepiej jest je opiłować, aby były jak najkrótsze. Niestety w tym przypadku wizyty u stylistki będą częstsze, niż co 3 tygodnie, ponieważ nasz tips może się odklejać. Po pewnym czasie, gdy paznokcie nieco odrosną, będą wykonywane uzupełnienia.
Dlaczego obgryzanie paznokcie szkodzi naszemu zdrowiu?Obgryzanie paznokci wpływa negatywnie na nasz stan zdrowia, a zmiana wyglądu i deformacje paznokci to tylko jeden z wielu aspektów. Zaburzona zostaje bariera odpornościowa, a w konsekwencji zwiększone jest ryzyko zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. Ponadto do naszej jamy ustnej dostają się szkodliwe bakterie w związku z czym pojawia się zapalenia dziąseł lub opryszczka.
Po pomoc do lekarzaJeśli żadne metody nie pomagają, a my ciągle obgryzamy paznokcie, warto zwrócić się o poradę do specjalisty. Lekarz może przepisać kurację farmakologiczną polegającą na podawaniu leków przeciwdepresyjnych (które ogólnie zmniejszają nawyki) lub małych dawek leków przeciwpsychotycznych.