chynchy blp, D lm -ów [zarośla, krzaki; także miejsca zaniedbane, podejrzane]: Przeważały w tej okolicy otwarte rozłogi, z rzadka przetykane krzewiną i chęchami. Z podwyższonego tutaj brzegu roztaczał się szeroki widok na rzekę i na przeciwległe chęchy, położone znacznie niżej aniżeli nasz brzeg. Kraj był właściwie pusty, bez wiosek, a początkowe rozłogi i chęchy przeszły wkrótce w las. Okres godowy czajek już się skończył, ptaków było znacznie mniej, tylko nieliczne tułały się jeszcze tu i ówdzie w powietrzu nad chęchami. Ale i tak ojciec powinien zerżnąć ci skórę, że się włóczysz po chęchach, gdzie nie tylko utopić konia, ale i samemu życie utracić można. Chynchy, żywej duszy, krzoki wkoło: kieretyny. Gdzie ty sie tam włóczysz po tych chynchach? Zasłysz.Farf
farfocel Słowo farfocel wywodzi sie z czasów I rzeczpospolitej zwanej szlachecka, sarmaci noszący żupan borykali sie z problemem farfocla. Żupany miały to do siebie, że się mechaciły, a na owłosionych i okrągłych brzuszyskach sarmatów (szczególnie w jamie pępkowej) gromadził sie farfocel. Pierwszy odnotował to zjawisko Marcel spod Cencenopola i owy zmechacony bliżej nieokreślony kształt gromadzący sie w pępku nazwał spontanicznie farfoclem.
Rodzaje farfocli:farfocel z pępka, farfocel z ucha(w przypadku noszenia czapki wełnianej) farfocel z pomiędzy palców (powodują go skarpety) i wiele innych.
Równierz jako:Określenie czegoś drobnego np.okruszek, fafoł.
fafoł , częściej w lm fafoły 1. powsz. [wytrącony osad, męty]: Ale kuracjo była ciężko, bo wciąż i wciąż w misce kołduniły sie fafoły i istno... żybura. Coś ty za zupę zgotowała ani to słodkie, ani słone, jakieś fafoły nie rozgotowane. Jakieś fafoły w tej zupie pływajom. Po zmyciu czarcim żebrem w misce pływało tyle tych fafołów. Zasłysz. 2. powsz. [śmieci, kłęby kurzu]: Byś widziała ile tych fafołów pod łóżkiem było. Sprzątałam chyba godzinę. Zasłysz. 3. rzad. [przenośnie o człowieku z marginesu społecznego]: Znajda to jest paskudna mówili fafoł ludzki, po którym niczego dobrego spodziewać się nie można. 4. [zwisające, skręcające się strzępy odzieży]: Wiszą mu takie fafoły u tej katany.Pozdro Irena

Z słownika gwary poznanskiej :
galantnie wych. z użycia [z wyszukaną grzecznością, uprzejmie, elegancko]: Dochtór przyjął mnie galantnie, wszyndzie obmacoł, a jo sie potym macołem po pusty kiejdzie. Inform. Odstrzelił się galantnie i poszedł z Ewcią do teatru.