Korzystając z okazji, że mamy Rok Astronomii postanowiłem kolejny raz zobaczyć historyczny teleskop zwany "Amerykanką" znajdujący się w wschodniej kopule obserwacyjnej Kolegium Śniadeckiego (ul. Kopernika 27).
Wczoraj, po godzinie 21:00 po wdrapaniu się na samą górę budynku można bylo podziwiać z "bliska" Księżyć i Saturn.
Historia
Kolegium Śniadeckiego jest to byłe obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, założone w 1791r. przez Jana Śniadeckiego. 10 X 1791r. dokonano pierwszej obserwacji- pomiar wysokości Słońca. Po I Wojnie Światowej warunki na ul. Kopernika pogorszyły się i dlatego prof. Tadeusz Banachiewicz (dyrektor OA), zorganizował stacje obserwacyjną na wzniesieniu Lubomir.
W 1923r. prof. Tadeusz Banachiewicz sprowadził do Krakowa z Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych teleskop refrakcyjny o obiektywie 203 mm, później nazwny Amerykanką. Zamontowano go w Kolegium Śniadeckiego. Teleskop wykorzystano w badaniach zakryć gwiazd przez Księżyc i na wyznaczaniu minimów jasności blasku gwiazd zmiennych zaćmieniowych. W latach 60. XXw rola Amerykanki stopniowo malała, a większość obserwacji prowadzono przy pomocy teleskopu typu Grubb (wspomniany w wcześniejszym wpisie). W 1976r. przewieziono ją do Fortu Skała, ale nigdy nie byla tam używana. Jeszcze tego samego roku stworzono Bieszczadzką Stację Obserwatorium Astronomicznego UJ w Roztokach Górnych koło Cisnej, gdzie przewieziono teleskop. W 2003r. Amerykana wrócila do Krakowa, a w latach 2006-2007 przeprowadzono jej renowację. Również odnowiono kopułę wschodnią Kolegium Śniadeckiego, w której na nowo umieszczono teleskop.