Na zdjęciu Żołnierze Legii Cudzoziemskiej. Umundurowanie posiada charakterystyczne czerwone naramienniki oraz białe kepi. Uzbrojenie - karabin FAMAS.
Jednostka została utworzona 9 marca 1831, głównie w celu ochrony francuskich terytoriów zamorskich podczas wojny w Algierii. Do dzisiaj posiada ona zakaz prowadzenia działań bojowych na terenie samej Francji. Zwykle jest ona wysyłana w najbardziej zapalne tereny, gdzie stanowi pierwszą linię frontu lub prowadzi działania poza linią frontu.
Legia Cudzoziemska obecnie liczy 7662 żołnierzy w tym 408 oficerów, 1724 podoficerów i 5530 legionistów w 10 pułkach (regimentach), z których każdy posiada unikalną funkcję. Najbardziej znany jest 2 REP (spadochroniarze) z bazą na Korsyce w Calvi. Ten regiment zachował najwięcej tradycji Legii i w nim należy szukać dawnych ideałów.
Kodeks Honorowy Legionisty
Artykuł 1 Legionisto jesteś ochotnikiem służącym Francji z honorem i wiernością.
Artykuł 2 Każdy legionista jest twoim bratem broni jaka by nie była jego narodowość, rasa czy religia. Wyrażasz to solidarnością, która łączy członków jednej rodziny.
Artykuł 3 Strzegący z szacunkiem tradycji, związany z twoją kadrą dowodzenia, dyscyplina i koleżeństwo są twoją siłą, odwaga i lojalność twoimi cnotami.
Artykuł 4 Dumny z twojego stanu legionisty, wykazujesz to twoim mundurem zawsze eleganckim, twoim zachowaniem zawsze dostojnym, lecz skromnym, twoimi koszarami zawsze czystymi.
Artykuł 5 Elitarny żołnierzu, szkolisz się z surowością, czyścisz twoją broń jakby to był twój największy skarb, stale masz troskę o twoją formę fizyczną.
Artykuł 6 Otrzymane zadanie jest świętym, wykonujesz je do końca przestrzegając regulaminów wojskowych i konwencji międzynarodowych, a jeżeli trzeba to i za cenę własnego życia.
Artykuł 7 Na polu walki działasz bez pasji i nienawiści, szanujesz pokonanych wrogów, nigdy nie opuszczasz zabitych lub swoich rannych, ani twojej broni.
Legia Cudzoziemska rekrutuje żołnierzy z całego świata. Dawniej żołnierze wstępujący do Legii mieli zapewnioną pełną anonimowość w trakcie pełnienia służby, a po jej odbyciu otrzymywali obywatelstwo francuskie i nowe dokumenty. Przyciągało to do Legii wielu kryminalistów – obecnie stan ten się zmienił i Legia nie przyjmuje już w swoje szeregi osób podejrzanych choćby o wykroczenie.
Według oficjalnych wypowiedzi Legii, największy odsetek żołnierzy, którzy podjęli służbę jako ucieczkę przed wymiarem sprawiedliwości to osoby uchylające się od płacenia alimentów.
Skład narodowy Legii jest bardzo zmienny, aktualnie w szeregach Legii Cudzoziemskiej reprezentowanych jest ponad 140 narodowości. Niemal wszyscy wyżsi oficerowie są Francuzami, często przysyłanymi do Legii z innych jednostek Armii Francuskiej. Do połowy lat 80. XX w. większość składu stanowili "Belgowie", Brytyjczycy, oraz obywatele państw Wspólnoty Francuskiej. Obecnie coraz większą część składu pochodzi z krajów Europy Środkowej, w tym z Polski. Legia nie ujawnia jednak pełnych danych statystycznych na ten temat. Aktualnie coraz więcej kandydatów pochodzi z Ameryki Południowej.
Rekrutacja do Legii Cudzoziemskiej odbywa się w jednym z jedenastu punktów werbunkowych rozsianych po całym terytorium Francji. Miejscowości, w których znajdują się te punkty to: Paryż, Lille, Nantes, Strasburg, Aubagne, Bordeaux, Lyon, Marsylia, Nicea, Perpignan, Tuluza. Przyszły legionista musi spełniać następujące warunki:
* być mężczyzną w wieku od 17 do 40 lat,
* posiadać dokumenty tożsamości,
* być fizycznie zdatnym do służby.
Ponadto, Legia nie dopuszcza do zwerbowania ludzi niezrównoważonych psychicznie i/lub ściganych przez policję. Nie jest ważny za to stan cywilny - niezależnie od tego czy rekrut jest kawalerem czy jest żonaty, kontrakt podpisuje jako kawaler. Przed wstąpieniem do Legii Cudzoziemskiej trzeba także zaliczyć testy sportowe, medyczne i psychologiczne. Ma to na celu wyeliminowanie ludzi niezdolnych do służby fizycznie i psychicznie, kryminalistów. Średnio na jedno miejsce w Legii Cudzoziemskiej przypada rocznie czterech kandydatów
Od momentu powstania Legii cudzoziemskiej ponad 35 000 legionistów straciło życie walcząc w imię interesów Francji.
A tak jakoś ostanio mnie to zainteresowało więc postanowiłem to wystawić..