Jeżeji lubicie chomiki zapraszam do odwiedzania tej stronki ! Możecie dowiedzieć się więcej o Waszych pupilach ! Będe dodawać dużo ważnych informacji ! Będzie ciekawie !!! :o)
Mała podpowiedź
Atutem przemawiającym za wyborem chomika jest przede wszystkim jego sympatyczny wygląd:miękkie, gęste i miłe w dotyku futerko; zabawny pyszczek i pełna wdzięku minka.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że chomik to zwierzątko mało kłopotliwe w utrzymaniu i żywieniu oraz stosunkowo niedrogie. Wymaga niewielkiej przestrzeni życiowej, a podczas weekendowych, a nawet dłuższych, dwutygodniowych wyjazdów, można je zostawić w domu bez opieki. Chomik umie tak przechować zapasy żywności, aby nie straciły świeżości, a pojenia wodą nie wymaga.
Chowanie w domu zwierzątka wpływa także na rozwój naszego dziecka lub nas. Systematyczne karmienie, pojenie, czyszczenie klatk i doglądanie chomik apo pierwsze wyrabia w nas systematyczność w wypełnianiu codziennych obowiązków, a po drugie, rozwijamy w sobie instynkt opiekuńczy. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o swoim zwierzątku sięgamy do literatury, internetu, encyklopedii, biologii, geografi i czasem chemii.
Kupujemy
Czyli jak i gdzie
Chomika możemy kupić w sklepach zoologicznych lub bezpośrednio u hodowcy. Zaletą kupna u hodowcy jest fakt, że wybieramy wśród zwierząt młodych, które łatwiej oswoić. W sklepach zoologicznych oprócz tego, że możemy kupić chomika, możemy również wybrać dla niego pomieszczenie wraz z całym wyposażeniem.
Kupując chomika należy dokładnie go obejrzeć, aby upewnić się, czy jest zdrowy i dobrze utrzymany!!!
Zwróć uwagę na:
r lśniąca, sucha i niepozlepiana szerść;
r sterczące uszy bez krost i strupów
r błyszczące, lekko wypukłe oczy;
r nozdrza suche, bez śladów śluzu i wysięku;
r brak ubytków w owłosieniu;
r w okolicy odbytu szerść sucha, czysta i nieposklejana;
r zwierze czujne, żywo reagujące na każdy ruch.
r siekacze nie powinny być przerośnięte
Jeśli obejrzawszy dokładnie chomika stwierdzimy, że wybrane zwierzątko jest zdrowe możemy dokonać zakupu.
UWAGA !!! Nie kupuj zwierzaków na targach, placach i innych dziwnych miejscach. Zwierzęta tam sprzedawane, są zazwyczaj przez pseudo-hodowców, przetrzymujących je w bardzo złych warunkach. !!! Po zakupie nie przestawiaj chomikowi zbyt raptownie pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i w pierwszym tygodniu po zakupie należy je dalej tak żywić.
Transport
Bezpieczny przejazd
Najprostszym srodkiem transportu jest duże tekturowe pudełko z dziurkami wentylacyjnymi, które otrzymujemy w ZOO. W trakcie przewozu chomik będzie próbował za wszelka cenę wydostać się na wolność , więc pudełko trzeba mieć stale na uwadze. Chomik bez problemu jest w stanie wygryzć w nim dziurę.
W sprzedaży występują też specjalne, niedrogie plastikowe transporterki z drzwiczkami (patrz zdjęcie poniżej), które są bardzo wygodne w użyciu, i chyba najlepiej ich właśnie używać. W trakcie transportu, nie należy brać chomika na ręce, bo może uciec.
Jeżeli razem z chomikiem kupujemy klatkę, możemy go w niej transportować. Klatkę należy czymś przykryć bez względu na porę roku, aby zmniejszyć strach chomika przed nowym otoczeniem. Pamiętaj, aby niezależnie od kształtu i formy środka transportu, na jego dnie umieścić sciółki i troszkę pożywienia. Zimą należy okryć pojemnik z chomikiem czymś ciepłym.
Po przyniesieniu chomika do domu i umieszczeniu w nowym dla niego pomieszczeniu, musimy dać mu czas na zaklimatyzowanie się i polubienie nowego miejsca, dlatego też w pierwszych dniach powinnyśmy chomikowi zapewnić jak najwięcej spokoju.
Młode chomiki boją się i uciekają przed człowiekiem, jednak ich oswojenie nie jest trudne, choć wymaga cierpliwości. Najłatwiej oswoić chomika Syryjskiego, dlatego też właśnie ten gatunek jest najbardziej popularny w amatroskich hodowlach.
--> Im młodsze zwierze, tym łatwiej je oswoić!! nie ściskajcie jednak mocno :)
Zdjęcie nadesłał Rudolf
Porada dotycząca oswajania
Oswajając chomika można po prostu włożyć rękę do akwarium kiedy chomiczek będzie się bawił. Z ciekawości sam podejdzie i zacznie wąchać rękę, a w końcu na nią wejdzie. Na dłoni można położyć jakiś smakołyck, żeby chomiczke poczuł się w miare ok. - bezpieczniej. Pamiętaj, żeby nie ściskać go od razu lecz deilkatnie i powoli. Jeśli zaczniesz o odpowiedniej porze dnia, kiedy zwierzak będzie wyspany, będzie też bardziej skory do zabawy. Jeśli boisz się ugryzienia, zawsze będziesz uciekać od chomika, czego robić nie należy. Pamiętaj: Chomik często posługuje się węchem!! Jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju kosmetyki o mocnym zapachu. Przed zabawą umyj ręce słabo perfumowanym mydłem, lub po prostu obmyj je wodą. Nigdy nie krzycz i proszę... bądź delikatny.
Chomiki syryjskie nie mogą być hodowane razem. Lubią samotny tryb życia. Oczywiście, nie oznacza to, że mamy go zostwaić w klatce zdanyego tylko na siebie. Samica żyje w zgdzie z samcem tylko wokresie godowym, po zapłodnieniu samiec natychmiast się oddala w obawie o swoje życie. Nawet samica z dziećmi szybko je porzuca.
Chomik Dżungarski - można, ale trzeba uważać
Chomiki dżungarskie można trzymać razem, ale pod warunkiem, że jest to rodzeństwo z jeden ciąży, lub chomiki złączone w młodym wieku. Nawet rozdzielenie na pare godzin, a potem powrót, może spowodować kłutnie. Czasem zdarza się, że nawet najbardziej zżyte rodzeństwo zaczyna się bić. Silniejszy chce wyeliminować słabszego. Moja dwa chomiki dżungarskie były kupione praktycznie w tym samym czasie. Zyzio dzień wcześniej od Zuzi. Jednak po paru miesiącach doszło do ostrej bójki i do rozlewu krwi. Gdybym ich nie rozdzieliła któryś z nich w końcu by umarł.
Chomik Roborowskiego - zawsze razem
Chomiki Roborowskiego żyją na wolności w małych, rodzinnych grupkach. Jeden osobnik trzymany w klatce będzie się bardziej bał. Jeśli zdecydujesz się na te chomiki kup co najmniej dwa ^^
Zdrowy chomik jest ruchliwy, skory do zabawy, reaguje na wszystko co się dookoła dzieje, ma dobry apetyt, jego futerko jest lśniące, gęste i czyste. Chore zwierzątko nie chce jeść, cowa się po kątach, jest smutne i obojętne a jego śierść matowieje. Ma wyciek z nosa lub oczu, może też tracić równowagę.
Pamiętaj: Chomik jest bardzo kruchy i delikatny!! Bardzo łatwo można go zranić! Jak mówi przysłowie: "lepiej zapobiegać niż leczyć!"
Poidelko jest bardzo ważne! Niektórzy uważają, że nie jest to zbyt potrzebny element klatki czy terarrium. Jednak nie jesteśmy w stanie zapewnić chomikowi tylu świeżych owoców, żeby poidełko wyrzucić. Dlatego też chomik MUSI posiadać świeżą, przegotowaną i ochłodzoną wodę, wymienianą co 2-3 dni. Poidełko od czasu do czasu można napełnić mlekiem. W sprzedaży są dostępne różne rodzaje poidełek. Polecane są te z dwoma kuleczkami na końcu rurki, z której chomik pije. W tedy woda, np. podczas podróży, nie będzie kapać. Poidełko zawieszamy poza klatką, tylko rurka musi przechodzić do środka, pomiędzy prętami, aby chomik miał jak pić.
Najlepszym karmnikiem dla chomika jest złykła miseczka (ceramiczna, szklana lub plastikowa). Musiy pamiętać, żeby miseczka nie byłą płytka, bo inaczej cały pokarm znajdzie się w ściółce. Miska nie może być również z cieńkiego materiału - inaczej miska będzie pogryziona. Po dostarczeniu świeżego pokarmu chomik przenosi do w torebkach policzkowych do spirzarni, w okolicach domku.
Oprócz jakości i ilości picia, ważny jest również sposób ich podawania.
Należy przygotować trzy naczynia:
ť dla karmy suchej (kasza, ziarna)
ť dla karmy wilgotnej (warzywa, owoce, produkty z białkiem zwierzęcym)
ť na picie, chociaż tu polecam poidełko
Ściółka w klatce, gdy jest zanieczyszczona odchodami, pachnie nieprzyjemnie, dlatego trzeba ją regularnie wymieniać. Do mycia nie wolno używać chemicznych środków. Ja osobiście dodaję troszke płynu do mycia naczyń - Ludwika(zwykłego). Oto szczegóły co do czyszczenia klatki:
co dwa-trzy dni wymienić ściółkę, w kącie, gdzie chomik załatwia się
raz na tydzień wymyć kuwetę ciepłą wodą (tutaj dodaję ciut-ciut Ludwika), bez zmiany ściólki
2 razy w tygodniu zmienić na nowe całą ściółkę, pozostwaiając część zapasów chomika oraz materiał do budowy gniazda
2 razy w miesiącu wymienić materiał do budowy na gniazdo
1 raz w miesiącu dokładnie obmyć całą klatkę (kuweta, pręty, dodatki... => tutaj też dodaję troszeczkę Ludwika)
Jeśli chomik ma np. biegunkę w ZOO można kupić środek dezynfekujący dla małych zwierzątek.
Nasz chomik powinien mieć możliwość założenia gniazdka w jakiejś przytulnej kryjówce - "domku" - w którym będzie czuć się bezpiecznie, będzie sypiać i pielęgnować młode. Najbardziej prostym domkiem może być tekturowe pudełko o wymiarach 10x10x7 cm, z wyciętym wejściem dla lokatora i otwieraną pokrywą (dachem), tak by hodowca miał w razie potrzeby ułatwiony dostęp z góry. Jednak taki domek szybko ulega zniszczeniu, ponieważ tektura zostanie pogryziona. Bardziej trwałe może być, o podobnych wymiarach, drewniane lub plastikowe pudełko. Sklepy zoologiczne dysponują dużym wyborem domków dla naszych chomiczków ^^.
Niektórzy używają położonych na boku słoiczków, puszek i innych pojemników. Nie stanowią one jednak dostatecznej ochrony przed chłodem a naczynia szklane z powodu przezroczystości, nie stwarzają atmosfery bezpieczeństwa i intymności.
Jeżeli mamy czas, ochotę i trochę zdolności do majsterkowania możemy zbudowaćnaszemu zwierzątku domek ze sklejki o bardziej wymyślnych kształtach, z wyjściem z dołu i z góry po drabince - schodkach oraz ze zdejmowanym, dwuspadowym dache. Trzeba pamiętać, ab owy domek nie został zbity gwoździami lecz sklejony specjalnym klejem. Tutaj również trzeba uważać i dokładnie pozbyć się kleju, który może zostać przez chomika zjedzony.
W gotowym domku chomik sam sobie przygotuje legowisko, jeżeli zapewnimy mu odpowiedni materiał ściółkowy. Domek można wyścielić tylko trocinami. Warto włożyć tam sianko, koniczynę lub trawę. W zimę domek można wyposażyć w "pierzynkę" dla gryzonia (do kupienia w ZOO
Nie ma pomieszczenia za dużego dla chomika. Im więcej dla niego przeznaczymy miejsca, tym lepiej będzie on się w nim czuł. Ważne jest, aby chomik nie odczuwał nudy, tym bardziej, że najczęściej spędza on życie samotnie.
Metraż mieszkania chomik musi więc umożliwiać atrakcyjne urządzanie wnętrza. Aby móc to zrealizować, długość pomieszczenia powinna wynośić co najmniej 5 razywięcej od długości ciała chomika a szerokość 3 razy więcej. Wysokość zaś, ok. 40cm.
Klatka MUSI posiadać otwierane drzwiczki, odpowiedną odległość prętów (1,5cm dla syryjskich; 1cm dla dżungarskich; roborowskiego - mniej niż 1cm(u dorosłych odpowiada nawet klatka o przerwach między prętami 1cm), odczepiany dół(kuwetkę) o wysokości 7-10cm. W dobrych sklepach zoologicznych oraz sklepach internetowych (lepiej jest klatkę nabyć w sklepie zoologicznym, gdyż możemy ją dokładnie obejrzeć) do wyboru jest wiele klatek o różnych kształtach i o różnym wyposarzeniu. Klatki są specjalnie tworzone dla każdego gatunku gryzonia, wykonane z nieszkodliwych materiałów. Pręty pomalowane są nieszkodliwą dla chomika farbą. Wyposażenie nie zawsze jest takie same. Z regóły w środku znajduje się kołowrotek i domek. Jeśli klatka jest dwu, lub więcej poziomowa załączone mogą być różnego rodzaju rury do przechodzenia z piętra na piętro.
chomik0094 Aby zbliżyć ze sobą parę chomików, musimy wybrac zwierzęta zdrowe i w dobrej kondycji, ale przede wszystkim musimy upewnić się czy są to chomiki różnej płci.
Jak to zrobić? Różnica pomiędzy samcem i samiczką polega na innym umiejscowieniu otworów moczowych. U samic otwór moczowo-płciowy i otwór odbytowy znajdują się blisko siebie, u samców zaś, ten pierwszy przesunięty jest znacznie dalej, w stronę pępka.Ponadto w samca cechą rozpoznawczą są dwa zgrubienia w okolicy ogona, tworzone przez nabrzmiałe jądra, świadczące o aktywności rozrodczej zwierzęcia (najwidocznejsze u chomików Syryjskich).
Łączenie chomików
Chomiki najlepiej łączyć w neutralnym pomieszczeniu lub w klatce samca, jest on bowiem mniej agresywny od samicy i bardziej chętny niż ona do przyjmowania gości na swoim terytorium.
Jeżeli dobrze wybierzemy moment łączenia zwierząt (samiczka musi być w okresie rui), para chomików rozpocznie kopulację trwającą kilka minut i powtarzającą się kilkakrotnie. Bodźcem do kopulacji jest dla samca nie tylko zapach wydzielany przez samicę w okresie rui, ale również jej zachowanie, polegające na znieruchomieniu w postawie stojącej.
Po pewnym czasie zwierzęta zaczną być względem siebie agresywne, należy więc je rozdzielić.
Ciąża
Długość ciąży u samiczek wynosi od 16 dni (chomik syryjski), do 20-22 dni (pozostałe gatunki).
Rozwój płodu jest bardzo intensywny i częściowo dokonuje się kosztem samicy, dlatego też w okresie ciąży należy ją otoczyć szczególną opieką: dostarczać pożywienie wzbogacone w białko i witaminy oraz zapewnić DUŻO spokoju.
Kilka dni przed porodem musimy posprzątać klatkę i wyścielić ją większą niż zwykle ilością ściółki lub suchego mchu. Samiczka sama uwije sobie wygodne gniazdko. Należy również zapewnić dodatkową porcję suchej paszy, aby umożliwić matce odnowienie lub uzupełnienie zapasów.
Tuż przed porodem samica jest już bardzo ociężała, rzadko opuszcza gniazdo, a wychodząc porusza się bardzo opieszale.
Czasem zdarza się, tak jak w przypadku moich chomików, że poród następuje podczas nieobecności domowników, a ciąża była niezauważona. Ja jednak mam chomiki Roborowskiego --> żyją w stadach, dlatego samiec nie pogryzł samicy, i odwrotnie.
Poród
O narodzinach młodych świadczą dobywające się z gnazdka dość głośne piski. Po porodzie matka zjasa swoje łożysko, zaopatrując w ten sposób organizm w białko. Nie zjedzone resztki należy po kilku godzinach usunąć z gniazda.
Trzeba wiedzieć, że przez kilka dni po porodzie musimy zapewnić samicy absolutny spokój, nie zaglądać do gniazda, nie brać jej na ręce i nie dotykać noworodków. Zaniepokojona matka jest zdolna do kanibalizmu (brrr) - może zjeść własne dzieci, jeśli poczuje obcy zapach.
Bezpośrednio po urodzeniu dzieci samica przebywa cały czas w gnieździe, nie wychodząc nawet po pokarm. W kolejnych dniach w pośpiechu odwiedza "toaletę" a następnie szybko zaspokaja głód i pragnienie i, zabierając pokaźne porcje zapasów, wraca do gniazda.
W miarę upływu czasu coraz częściej, wraz z małymi, opuszcza gniazdo na coraz dłuższy czas.
Młode
Liczba młodych w miocie waha się od 3 do 13 sztuk. Młode chomiczki rodzą się nagie, ślepe i głuche, rozwijają się jednak bardzo szybko. Po mniej więcej 2 tygodnie zaczynają wychodzić z gniazda, po 20 dniach po porodzie samica przestaje karmić dzieci, zaś po 24 dniach-porzuca (tylko w rodzinie chomika Roborowskiego żyją w zgodzie). Młode chomiczki w miarę upływu dni stają się coraz bardiziej samodzielne i coraz zręczniejsze, dużo czasu spędzając na zabawach i baraszkowaniu.
Dłuższe trzymanie razem rodziny choiczej wyzwala w poszczególnych osobnikach agresję ! Jest to związane z dojrzewaniem płciowym młodych.
Samiczki zdolne są do zapłodnienia w 42-45 dniu życia, samce zaś znacznie później - w 50-57 dniu od porodu
chomik0094 Mowa i gesty chomika:
ť Ziewa - jestem śpiący i czuję się bezpiecznie
ť Myje się, zbiera jedzenie lub bawi się - czuję się cudownie
ť Staje na tylnich łapkach - odkryłem coś ciekawego ^^
ť Chudne i jestem otępiały - jestem chory lub stary
ť Intensywnie się drapie - mam infekcje skóry lub alergię
ť Bezskutku prubuje opróżnić torebki - moja torebka jest zapchana!
ť Ma łzawiące lub sklejone oczy - mam infekcje oczu
ť Kicha lub parska - mam alergię lub jestem przeziębiony
ť Kładzie się na grzbiet i wystawia zęby - boję się i muszę się bronić
ť Podnoszenie obu przednich łapek - ruch obronny samca zaatakowanego przez samiczkę
ť Uszka skierowane do tyłu - boję się, jestem agresywny
ť Ogonek skierowany ostro ku górze - Gest poddania się młodszych chomików
ť Wyrywa się podczas głaskania - mam dosyć!
ť Jest zdenerwowany - Boję się, jestem za dużo głaskany
ť Zbiera materiał na gniazdo - będę miała młode! Daj mi spokój i uważaj na mnie
UWAGA! =]
Księga imion - masz nowego chomika? Może szukasz dla niego imienia? A może masz jakiś fajny pomysł i chcesz go dodać? - piszcie na e-maila: [email protected]
A
Albinek
Alek
Antin
Amos
Anja
Aki
B
Bubuś
Benio
Batek
Bambo
Bana
Busia
Bunia
Bodzio
Burunia
Aby nasz chomik był zdrowy, okazały, odznaczał się pięknym, lśniącym, gładkim, silnie ubarwionym futerkiem, byłzwierzątkiem z dużym temperamentem, ruchliwym i wesołym, musimy mu zapewnić właściwe, zróżnicowane i wysokowartościowe pożywiania.
Głównym pokarmem chomika są rośliny, ale jest mu również potrzebne urozmaicenie diety na przykład produktami pochodzenia zwierzęcego.
Jedzenie
Pamiętajmy, że pokarm powinien być zawsze świeży. Powinien pochodzić z pewnego źródła, a wszystkie rośliny przeznaczone na karmę trzeba przed podaniem zwierzętom oczyścić - nieświeże i brudne bowiem stają się nierzadko przyczyną biegunek i chorób przewodu pokarmowego (patrz dział Choroby).
Niektózy uważają, że chomików nie należy karmić słodyczami, gdyż mogą zalepić worki policzkowe. Zależy o jakie pyszności chodzi... możemy naszym ulubieńcom dać herbatniki lub inne chrupiące wafelki, bez nadzienia.
Osobniki młode oraz samice ciężarne i karmiące wymagają bardziej zróżnicowanej diety niż pozostałe chomiki - więcej białego sera i mleka. Najlepszym wskaźnikiem prawidłowego żywienia jest systematyczny orzyrost masy ciała młodych chomików i ich zdrowy wygląd.
Chomiki podobnie jak świnki i króliki zjadają od czasu do czasu swoje odchody. Dzięki temu odzyskiwane są niektóre witaminy, inaczej bezpowrotnie stracone dla organizmu. Chomiki wytwarzają dwa rodzaje kału: ciemny i twardu (wydalany jako odchody) oraz jasn i wizgotny (zjadany, stanowiący treść jelita ślepego i zawierający ogromną ilość mikroorganizmów wytwarzających witaminy).
Ziarna pszenica, żyto, owies, proso, ryż, ziarna słonecznika;
mieszanki ziaren, zawierające często preparaty witaminowe, dostępne są praktycznie we wszystkich sklepach zoologicznych
Warzywa i owoce marchew, kalafior, kalarepa, buraki, jabłka, sałata(trzeba na nią bardzo uważać, szczególnie na wiosnę, ponieważ może być mocno pryskana pestycydami!!), ogórek zielony;
warzywa i owoce podajemy zawsze umyte i pokrojone!!!!!!
Trawy chomiki bardzo chętnie zjadają zieloną trawę, koniczynę, zioła i siano, liście i kwiaty mniaszka lekarskiego, rdestu, lebiody, krwawnika.
Gałęzie wierzby, topoli, klonu, akacji, brzozy;
Pamiętajmy, że nasz chomik bardzo chętnie je obgryza. Dostarczają mu one mikroelementy i celulozę oraz umożliwiają ścieranie siekaczy.
Białko zwierzęce Gotowane lub suszone mięso, biały lub żółty ser, gotowane jajko;
Produkty te podajemy po kawałeczku, jeden, najwyżej dwa razy w ciągu tygodnia.
Chomika nie należy karmić: Owocami cytrusowymi(np. pomarańcz lub grejfrut) i kiwi, ziemniakami, fasolą, cebulą, słodyczmi typu cukierki itp. oraz resztkami z naszego stołu.
Dzienne menu:
Codziennie 2-3 łyżeczki mieszanki dostępnej w ZOO(lub nasypać do większej części jajowatego opakowania od zabawki z Kinder Niespodzianki i wsypać do miski --> moja metoda), odrobinę warzyw i/lub owoców
1-3 mączniaki lub nie wielki kawałek sera oraz świerza woda(o wode dbaj najbardziej w lato!)
Co 2-4 dni łyżeczka jogurtu naturalnego lub twarożku(wielkość? hmm... ok. 1 łyżeczki do herbaty.
co 2 tygodnie(zależy, co ile chomik zjada przysmak) Kolba lub inne twarde pokarmy do stępienia zębów
Zepsuty pokarm
Czasem zdarza się, że otwieramy świerzo zakupioną karmę i spostrzegamy dziwne rzczy. Widzimy robaki, małe i skrzydlate. Przypominają mole, są troszke większe. Są koloru ziemi, ich skrzydła są trójkątne. Wpokarmie można dostrzec rónież małe pajęczynki lub larwy czasem wijące się(fuuuj!). Warto kupować w większych sklepach z dużym obrotem. Małe sklepiki nie mają zbyt wielu klientów i dlatego pokarm leży na półkach w niezbyt dobrych warunkach... Otwórzcie pokwarm przy sprzedwacy, wcześniej nim potrząsając. Jeśli pokarm jest dobry - kupisz go. Jeśli nie, obowiązkiem sprzedawcy jest dać Ci nowy, który również powinien zostać otworzony.
Ilość pokarmu
Mała garść ziarna i łyżka warzyw dziennie powinny naszemu chomikowi w zupełności wystarczyć. Pamiętajmy, że podawana ilość jedzenia musi być trochę większa do potrzeb pokarmowych ulubieńca, aby mógł onrobić zapasy.
Jeżeli po kilku dniach znajdziemy spleśniały i nadpsuty pokarm, znaczy to, że chomik dostaje za dużo jedzenia. Należy dzienną dawkę ograniczyć ilościowo, a produkty zepsute usunąć od razu. Możemy także zaobserwować, jakie produkty nasz chomik naprawdę zjadł, a jakie zgromadził tylko na zapas i według tego komponować jakościowy i ilościowy zestaw menu.
Musimy równieżpamiętać, że samica ciężarna w pierwszej połowie ciąży wymaga dawki pokarmowej zwiększonej o jedną trzecią normalnej porcji, zaś w drugiej połowie i w czasie karmienia potomstwa - zwiększonej o połowę.
Tak duże zapotrzebowanie na pokarm związane jest z szybkim wzrostem płodu w czasie tak krótkiej ciąży, następnie zaś z koniecznością wkarmienia licznego potomstwa, które początkowo odżywia się wyłącznie mlekiem matki.
Picie
Niektórzy sądzą, że chomik obywa się bez picia i nie jest to stwierdzenie całkiem bezpodstawne, zadowala się on bowiem niewielką ilością płynów. Jedząc, np. odpowiednią ilość zieleniny, w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na wodę. Jednakże wiele chomików z przyjemnością pije podaną im wodę, a od czasu do czasu również mleko. Jednak:
PAMIĘTAJ, ŻE CHOMIK POWINIEN MIEĆ ZAWSZE ŚWIEŻĄ, PRZEGOTOWANĄ I SCHŁODZONĄ WODĘ !!!!!!!!! TWÓJ GRYZOŃ NIE ZAWSZE MA DOSTĘP DO OWOCÓW I WARZYW!! LEPIEJ, ABY MIAŁ STAŁY DOSTĘP DO WODY!!!
Wygląd Chomik pośredniej wielkości
Ubarwienie grzbiet i boki ciała na złotobrązowe, w okolicach oczu i na policzkach oraz powyżej uszu występują ciemne plamy.
Odmiany barwne białe z czerwonymi oczami, tzw. chomiki albinotyczne, białe z czarnymi oczami i czarnymi uszami; kremowe; beżowe; brązowe; złociste; szare; czarne.
Długość życia ok. 2-3 lata (czasem więcej)
Dojrzałość płciowa osiągalna w wieku 6-7 tygodni
Rozmnażanie Przez cały rok
Cykl rujowy 4-6 dni
Długość ciąży ok. 16 dni
Średnia wielkość miotu od 3 do 6 małych
Długość ciała ok. 10,5cm-12cm
Długość ogona ok.10mm
Masa ciała 130-190g
Średnia temperatura 36,3-37,5°C
Młode
Waga przy urodzeniu 2-2,5g
Odklejanie się małżowin usznych 4-5dni
Otwieranie oczu 10-12 dni
Spożywanie stałego pokarmu w 10 dniu życia
Odstawienie od matki 21-22 dni
Chomik Syryjski(łac. Mesocricetus aratus) jest najbardziej znanym gatunkiem chomika. Pierwszy egzemplarz został złapany w 1839r przez brytyjskiego zoologa George'a Waterhouse'a. W roku 1930 prof. Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie, Izaak Aharoni, na terenie północnej Syrii znalazł samicę chomika syryjskiego z dwunastoma młodymi. Chomiki przewiózł do laboratorium w Jerozolimie i rozmnożył. Chomik ten zosał rozpowszechniony następnie na całym świecie. W 1931 roku trzy chomiki przewieziono do Anglii, gdzie dały początek hodowli w angielskich zakładach naukowych. W roku 1938 trafiły do Stanów Zjednoczonych, gdzie nastąpił szybki rozwój ich hodowli do celów laboratoryjnych. Wkrótce chomiki syryjskie pojawiły się w prywatnych, domowych hodowlach i doskonale przyjęły się jako zwierzęta hodowlane, dostępne do kupienia prawie w każdym sklepie zoologicznym. Do Polski gatunek ten trafił z Francji około roku 1950. Ojczyzną chomika syryjskiego jest więc północno-wschodnia część Syrii, jednakże od wyprawy naukowej prof. Aharoniego nikt nie trafił na dalsze zwierzęta tego gatunku.