Początki teatru w Bielsku-Białej sięgają drugiej połowy XIX wieku – reprezentacyjny teatr miejski miał być wizytówką nowoczesnych i szybko rozwijających się ośrodków miejskich, jakimi były Bielsko i, w mniejszym stopniu, Biała.
W 1887 r. powołano Komitet Budowy Teatru, który 1 stycznia 1888 r. zaapelował do mieszkańców Bielska, Białej i Lipnika o udział w dobrowolnej zbiórce pieniędzy na ten cel. Zbiórka przyniosła znakomite efekty.
W nowym, klasycystyczno-palladiańskim, gmachu Teatr Miejski w Bielsku otworzył swe podwoje 30 września 1890 r. Pierwszym przedstawieniem "Sen nocy letniej" Szekspira.
Obecnie Teatr Polski, pod dyrekcją Roberta Talarczyka, spory nacisk kładzie na najnowszą dramaturgię polską i środkowoeuropejską, a także spektakle o tematyce społecznej i historycznej ("Żyd", "Piaskownica" "Intercity" czy "Testament Teodora Sixta", który wywołał głośna debatę o tożsamości lokalnej), pojawiło się też więcej przedstawień muzycznych (np. "Korowód według Marka Grechuty"). Realizowane są również, aczkolwiek rzadziej, przedstawienia rozrywkowe, jak np. teatralna inscenizacja serialu telewizyjnego "'Allo 'Allo".