[b]29.04.2008[/b] Jelcz z MZK Piła na podmiejskiej linii 50 (Pl. Zwycięstwa -> Mirosław) podczas postoju na pętli w miejscowości Mirosław.
Mirosław jest to piękna wieś położona ok. 20 km od Piły. Na zdjęciu w tle widoczny jest piękny las.
Historia Mirosławia:
Najstarsi mieszkańcy, w rozmowie, często odwołują się do dawnych i obecnych podziałów wsi. Wspominają: stary Mirosław - po prawej stronie, najdłużej zamieszkiwany przez Niemców, i nowy - po lewej, gdzie po I wojnie światowej osiedlili się Polacy. Dziś mówi się dodatkowo: górka i dół, albo: wieś i WPS. Na wzgórzu rozłożyły się bowiem gospodarstwa rolne, w dole z kolei funkcjonuje współczesny zakład, znana w okolicy Wytwórnia Podkładów Strunobetonowych. Życie w Mirosławiu toczy się więc w różnych rytmach: na górce - zgodnie z zegarem rolniczym, na dole - w nowych blokach mieszkalnych - bardziej w miejskim tempie.
Już pod koniec sierpnia 1939 r. wiele rodzin ewakuowano ze wsi. Jedną z pierwszych oznak okupacji było ścięcie przez miejscowych Niemców, pod osłoną nocy, krzyża na rozstaju dróg... Po wojnie krzyż powrócił na swoje miejsce, wrócili też wygnańcy, osiedlili się nowi przybysze. Dopóki istniał pałac w parku, organizowano tam zabawy, przedstawienia, dożynki. Z czasem obiekt podupadł, stał się kompletną ruiną i w latach 70. została po nim kupka gruzu. Z kolei w roku 1970 uruchomiono Wytwórnię Podkładów Strunobetonowych -zatrudniającą do kilkuset osób z dołu i okolicznych miejscowości; z górki pracują w nim tylko dwie osoby. Zakład ma własny ośrodek zdrowia, mieści się w nim również biblioteka. Głównie dzięki WPS funkcjonuje linia kolejowa.
Jedną z ważniejszych inicjatyw miejscowej społeczności było wybudowanie na cmentarzu kaplicy.
Wieś jest zwodociągowana, oświetlona stylowymi lampami, wkrótce zacznie się budowa kanalizacji. Są tu trzy sklepy spożywczo - przemysłowe oraz pijalnia piwa. Działa OSP. Mieszka tu dzisiaj 586 osób. Najwięksi gospodarze (ok. 40 ha) to: Grzegorz Ignacy, Krzysztof Cyrulik, Marceli Sawiński i Roman Pawlus.
W ostatnich latach głośno jest o Mirosławiu za sprawą tutejszej szkoły, która dość długo pracowała w ciężkich warunkach. Dzięki inicjatywie i uporowi Stefanii Ludwiczak oraz wsparciu wielu ludzi w 1991 r. dobudowano do starego budynku nowe skrzydło. Obecnie mieści się tu sześcioklasowa szkoła podstawowa i oddział przedszkolny. W 1995 r. nadano szkole, jako jedynej w Polsce, imię 12-letniej, nieżyjącej już, pisarki - Agnieszki Bartol. Placówka zyskała wielu przyjaciół i sponsorów. Goszczą w niej poeci, artyści, politycy; bardzo często bywa Marek Borowski. Teraz tu odbywa się wiele imprez kulturalnych, mieści się dziecięca galeria plastyczna.
Mirosław leży niedaleko Noteci. Okoliczne lasy słyną z obfitości grzybów. Sołtysem wsi od 2003 r. jest Dorota Narożna.